DDbtn
PicPathPhacelia tanacetifolia

Arıotu

(Arı ballığı)

Arıotu - Phacelia tanacetifolia [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen

20-120 cm boylanabilen, tek yıllık, kazık kök, otsu bir türdür. Gövdeler yukarı doğru yükselen veya dik, dallanmış veya basit, [022#kısa ve sert kıllı#] veya [022#az pürüzlü#]dür. Dip yapraklar [007#dikdörtgenimsi#]-oval veya [007#yumurtamsı#], 6-20 x 3-15 cm, tüysü loblu; loblar [007#dikdörtgenimsi#] veya mızraksı, [007#sığ tüysü bölmeli#] veya keskin çentikli; yaprak sapı genellikle ayadan daha kısadır; sap yaprakları diptekilere benzer fakat daha kısa saplı veya sapsızdır. Çiçeklenme sıklıkla Mart-Temmuz ayında; çiçekler çok sayıda, kısa sapcıklı, yoğun, [002#yalancı şemsiye gibi dallanmış#], saplı [002#talkım#] kurullarda; [002#talkım#] 4-12 cm uzun, meyve zamanı dik; çanak loblar şeritsi - mızraksı, 4-6 x 0.3-1 mm, [003#keskin uçlu#], yoğun [022#havlı#], [022#kıllı#]; [006#taç#] mavimsi eflatun, genişçe çan şeklinde, gecikerek yaprak döken, 7-10 x 7-10 mm, loblar oval, 2.5-3 mm uzun; [006#ercik#] dışa taşmış, 9-14 mm uzun; [006#sapçıklar#] [022#tüysüz#]; [006#başcık#] dikdörtgenimsi-yumurtamsı, ~0.75 mm uzundur. Meyve kapsül, genişçe yumurtamsı, 3-4 mm uzun, küt uçlu, uç kısmı [022#kısa ve sert kıllı#]; tohumlar genellikle 2 adet, dikdörtgenimsi, 2-3 mm uzun, koyu kahverengi ve kaba sert damarlıdır.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Hydrophyllaceae
              └—Phacelia

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Phacelia tanacetifolia Benth.
Phacelia tanacetifolia Benth. subvar. tenuisecta Brand

İngilizce
Lacy Phacelia

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 2000, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:311 Page:185

Annual, 20-120 cm tall from a taproot, hispidulous or scabrous and sparsely hispid throughout; inflorescence densely short-pubescent, hispid. Stems ascending to erect, branched or simple. Basal leaves oblong-oval to ovate, 6-20 x 3-15 cm, pinnate, oblong to lanceolate divisions pinnatifid or incised, petiole usually much shorter than blade; cauline leaves like basal but shorter-petiolate or sessile. Flowers numerous, short-pedicellate in dense, corymbosely branched, approximate, pedunculate cymes; cymes 4-12 cm long, erect in fruit. Calyx-lobes linear to linear-lanceolate, 4-6 x 0.3-1 mm, acute, densely pubescent, hispid, scarcely enlarged in fruit. Corolla bluish purple, broadly campanulate, tardily deciduous, 7-10 x 7-10 mm, lobes oval, 2.5-3 mm long, the whole longer than calyx. Stamens exserted, 9-14 mm long; filaments glabrous, anthers oblong-ovoid, c. 0.75 mm long; scales usually wholly adnate, Capsule broadly ovoid, 3-4 mm long, obtuse, hispidulous at apex; seeds usually 2, oblong 2-3 mm long, dark brown, coarsely rugose. Fl. 7. Native of U.S.A. . Planted elsewhere for bee fodder and as an ornamental.

Yararlanılan ana kaynak
Arıotu Yetiştiriciliği

İleri okuma kaynağı

Placelia Yunancada `demet` anlamına gelen phakelos kelimesinden türetilmiştir; çiçek kurullarının şekline işaret etmektedir.

Tanacetifolia tanacetum cins adı ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; yapraklarının pireotu (tanacetum spp.) türleri yapraklarına benzerliğini işaret etmektedir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Phacelia tanacetifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı