DDbtn
PicPath
Acanthocereus tetragonus

Dikenli Tel Kaktüsü


Acanthocereus tetragonus  [ Göbün Koyu / Göcek / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Göbün Koyu / Göcek / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez

Orta Amerika`da doğal ortamda yetişen, koyu yeşil gövdeli, beyaz çiçekli ve kırmızı meyveli bir kaktüstür. Dikine uzayan gövde 7m`ye kadar boylanabilir. Gövde ve dal kesitleri 6-8cm çapındadır ve üç, dört veya 5 köşelidir. Her köşe dal boyunca 2-3cm aralıklarla dikenlidir. Diken kümeleri ana gövdede 4cm`ye kadar uzun 1-2 diken, dallarda ise azami 2.5cm uzunlukta 6-8 dikenden oluşur. İri beyaz çiçekler 8-15cm`lik birer sap ile dallara bağlanır. Çiçekler geceyarısı civarında açar ve gün doğumuna kadar açık kalır, tüm gün boyunda kapalıdır. Parlak kırmızı meyveleri 5cm boyunda ve tatlımsıdır. Genç dallar ve meyveleri yenilebilir.Göbün Koyu / Göcek / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Cactaceae
              └—Acanthocereus

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Acanthocereus tetragonus (L.) Humm.
Acanthocereus floridanus Small ex Britton & Rose
Acanthocereus pentagonus (L.) Britton & Rose
Cactus tetragonus L.
Cereus pentagonus (L.) Haw.

İngilizce
Triangle Cactus

Diğer adlandırmalar


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı