DDbtn
PicPathQuercus pubescens

Tüylü Meşe


Tüylü Meşe - Quercus pubescens [ Ulaş Köyü / Kırıkkale - Ekim 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Ulaş Köyü / Kırıkkale - Ekim 2017 © Ahmet Demirtaş

15 m’ye kadar boylanan, yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Genç sürgünler genelde sık [022#tüylü#]; tomurcuklar 5 mm çapında kestane kırmızısı renginde ve [022#tüylü#]dür. Yapraklar kısa saplı, asimetrik, 5-10 x 4-6 cm boyutlarda ve [007#eliptik#]tir şeklindedir. Üst yüzü gri-yeşil, alt yüzü gri ve her iki yüzü de [022#tüylü#]dür. Yapraklar, kenarları 5-7 loplu, dalgalı ve geriye doğru kıvrıktır; kurumuş yapraklar kışı dökülmeden ağaç üzerinde geçirir. Çiçeklenme dönemi Eylül-Ekim ayları arasında; dişi ve erkek çiçekler aynı ağaçta; erkek çiçekler sarımsı-yeşil; dişiler sarı-kırmızıdır. Meyve palamut şeklinde, kadeh içerisinde, 2-5 tanesi bir aradadır ve bir yılda olgunlaşır; palamut 1.5-2 x 2-3 cm boyutlarda; kadeh sapsız veya çok kısa saplıdır. Deniz seviyesinden 1700 m yüksekliklere kadar; Türkiye`nin Doğu kısımları dışında geniş yayılış gösterir.Ulaş Köyü / Kırıkkale - Ekim 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Fagaceae
              └—Quercus

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Tomurcuk

Dişi çiçek

Erkek çiçek

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde 'iyi' anlamına gelen quer  ve 'ağaç' anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. 

Pubescens Latincede `tüylü` anlamına gelen pubesco kelimesinden türetilmiştir; türün bir bölümünün ince tüylerle kaplı olduğuna işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Quercus pubescens hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Quercus aucheri
Boz Pırnal Meşesi

Quercus castaneifolia
Kestane Yapraklı Meşe

Quercus cerris
Saçlı Meşe

Quercus coccifera
Kermes Meşesi

Quercus frainetto
Macar meşesi

Quercus glauca
Mavi Japon Meşesi

Quercus ilex
Pırnal Meşesi

Quercus libani
Lübnan Meşesi

Quercus macranthera
İspir Meşesi

Quercus nigra
Su Meşesi

Quercus palustris
Bataklık Meşesi

Quercus robur
Saplı Meşe

Quercus suber
Mantar Meşesi

Quercus vulcanica
Kasnak meşesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı