DDbtn
PicPathGeranium rotundifolium

Helilok

(Turna gagası, Yuvarlak yapraklı turnagagası)

Helilok - Geranium rotundifolium [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez

10-30 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde [022#salgılı tüylü veya tüylü#], narin ve sıklıkla kırmızımsı renktedir. Yapraklar [007#böbrek şeklinde#], 10-40 mm genişlikte, 5-7 loblu; loblar tırtırlı kenarlı; [005#stipül#] üçgen şekilli, 1.5-3.5 mm uzunlukta, [003#sivri uçlu#], sıklıkla kırmızımsı kahverengi renktedir. çiçeklenme Mart-Nisan ayları arasında; çiçekler 6-7 mm çapta; sap [022#salgılı tüylü#], meyve döneminde aşağı bükük; [006#çanak yapraklar#] 3.5-4.5 mm uzunlukta, [007#yumurtamsı, dikdörtgenimsi veya mızraksı#], [022#tüylü#]; [006#taç yapraklar#] 5-7 mm uzunlukta, [007#ters yumurtamsı#], bazen çökük, leylak renkli; [006#sapçıklar#] 2.5 mm uzunlukta, tabana doğru kademeli olarak yayılan, dip kısım kirpikli. Meyvelenme Haziran-Temmuz aylarında; meyve [008#merikarp#], 1.6-1.8 cm, pürüzsüz, [022#tüylü#] ve olgunlaşma aşamasında dik; tohumlar 1.8-2 mm çaptadır. 900-1400 m bozkırlar, yol kenarları, moloz yığınlarında gelişim gösterirler.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Geraniaceae
              └—Geranium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Geranium rotundifolium L.

İngilizce
Roundleaf Geranium

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Geranium Yunancada `turna, boynunu turna gibi uzatmış` anlamına gelen geranos kelimesinden türetilmiştir.

Rotundifolium Latincede `yuvarlak, dairesel, küresel` anlamına gelen rotundus kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; yuvarlak yapraklı anlamındadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Geranium rotundifolium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Geranium ibericum
Kafkas turnagagası

Geranium psilostemon
Zarif Itır

Origanum rotundifolium
Yuvarlak mercan

Smyrnium rotundifolium
ÇakalbaldıranManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı