DDbtn
PicPath
";Buz Çiçeği

Mesembryanthemum cordifolium

(Öğle Çiçeği)

Mesembryanthemum cordifolium [ Wikipedia - Mayıs 2007 © Dr. David Midgley ]
Wikipedia - Mayıs 2007 © Dr. David Midgley
Anavatanı Güney Afrika olan, Türkiye için , yayılıcı karakterli çok yıllık bir sukulenttir. Gövdeler çok sayıda, 30-60 cm boyda; boğumlar arası 1-5 cm`dir ve sıklıklar boğum noktalarından köklenir. Yapraklar , 1-3 × 0.5-5 cm boyutlarda, yüzeyi az derecede , ancak pürüzsüz görünümdedir. Çiçeklenme Nisan-Ekim ayları arasında; çiçekler tekil, , yaprak koltuklarında; çiçek sapı 8-15 mm; 6-7 mm; çanak loblar 2-5 mm; 80 adet, geriye bükülmüş, pembe, eflatun veya kırmızı, 3-4 mm uzunlukta; üreyimsiz ercikler 50 adet, dik, beyaz ve 3 mm boydadır. Meyve kapsül, 13-15 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirWikipedia - Mayıs 2007 © Dr. David Midgley


GörsellerGözlemler

.
  • Göbün Koyu / Göcek / Muğla
    Haziran 2018 © Serdar Ölez
  • Göbün Koyu / Göcek / Muğla
    Kasım 2018 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Türkiye´de doğal gelişimi yoktur; kuru kumlu topraklarda, kayalıklarda ve deniz kenarlarında, taşlık alanlarda yetişebilir; ilkbaharda alınan çeliklerle veya tohumla çoğaltılabilir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Caryophyllales
Aizoaceae
Mesembryanthemum
Cordifolium

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı