DDbtn
PicPathMesembryanthemum cordifolium

Buz Çiçeği

(Öğle Çiçeği)

Buz Çiçeği - Mesembryanthemum cordifolium [ Wikipedia - Mayıs 2007 © Dr. David Midgley ]
Wikipedia - Mayıs 2007 © Dr. David Midgley

Anavatanı Güney Afrika olan, Türkiye için [041#egzotik#], yayılıcı karakterli çok yıllık bir sukulenttir. Gövdeler çok sayıda, 30-60 cm boyda; boğumlar arası 1-5 cm`dir ve sıklıklar boğum noktalarından köklenir. Yapraklar [007#yumurtamsı-eliptik#], 1-3 × 0.5-5 cm boyutlarda, yüzeyi az derecede [022#kabarcıklı-sivilceli#], ancak pürüzsüz görünümdedir. Çiçeklenme Nisan-Ekim ayları arasında; çiçekler tekil, [002#terminal#], yaprak koltuklarında; çiçek sapı 8-15 mm; [036#hipantiyum#] 6-7 mm; çanak loblar 2-5 mm; [006#taç yapraklar#] 80 adet, geriye bükülmüş, pembe, eflatun veya kırmızı, 3-4 mm uzunlukta; üreyimsiz ercikler 50 adet, dik, beyaz ve 3 mm boydadır. Meyve kapsül, 13-15 mm uzunluktadır. Türkiye´de doğal gelişimi yoktur; kuru kumlu topraklarda, kayalıklarda ve deniz kenarlarında, taşlık alanlarda yetişebilir; ilkbaharda alınan çeliklerle veya tohumla çoğaltılabilir.Wikipedia - Mayıs 2007 © Dr. David Midgley


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Aizoaceae
              └—Mesembryanthemum

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı