DDbtn
PicPathVicia hybrida

Melez bakla

(Fiğ)

Melez bakla - Vicia hybrida [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez

15-80 cm boylanabilen, tek yıllık, yatık, yükselen veya tırmanıcı, otsu bir türdür. Gövde basık ve [022#cılız tüylü#] tüylüdür. Yapraklar çift yaprakçıklı birleşik; yaprakçıklar 4-7 çift, 5-20 x 3-8 mm, [007#ters yumurtamsı, ters mızraksı, bazen ters üçgenimsi veya şeritsi#], taban sıklıkla [020#kamamsı#], uç kısım [003#kesik, girintili veya nadiren küt#]; [005#stipül#] 2-3 mm, oksu veya mızraksıdır. Çiçeklenme Mart-Mayıs arasında; çiçek sapı çanaktan kısa; çiçekler tekil, 20-31 mm, kükürt sarısı; [015#çanak#] 8-10 mm, biraz dışbükey, ağız hafif asimetrik, [022#cılız tüylü#], loblar tüpten kısa, düzensiz, mızraksı-şeritsi ; [015#bayrakçık#] üst yüzeyde basık [022#havlı#]dır. Meyve baklamsı, dikdörtgenimsi, 20-35 x 6-12 mm, basık [022#cılız tüylü#]; tohumlar 2-5 adettir. Deniz seviyesi ile 1000 m yükseklikler arasında; taşlık kireçtaşı yamaçlar, çalılıklar, çayırlıklar, tarlalar, kumluk alanlar ve su kenarlarında gelişim gösterirler.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Vicia

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Vicia hybrida L.

İngilizce
Hairy Yellow Vetch

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Bu kaynaklar Vicia hybrida hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Vicia villosa
Yalancı Tüylü Fiğ

Pericallis × hybrida
SineralyaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı