DDbtn
PicPath
Populus tremula

Titrek Kavak


Populus tremula [ ODTÜ Kampüsü / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
ODTÜ Kampüsü / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

25 (-40) m boylanabilen, kışın yapraklarını döken, odunsu bir türdür. Gövde çapı 40-50 (-100) cm; kabuk gençlikte gri-yeşil ve pürüzsüz, koyu gri renkli [009#kovucuk#]lu; yaşlılıkta koyu gri ve yarıklıdır. Yapraklar genç fidanlarda değişken, sonraları neredeyse 2–8 cm çapta [007#dairesel#], genişliği uzunluktan fazla, kaba dişli kenarlı; yaprak sapı boylamasına düz, 4–8 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Mart-Mayıs aylarında; bireyler ayrı eşeyli; tozlaşma rüzgar ile; çiçekler baharda yapraklardan önce; erkek çiçekler [002#tırtılsı#], yeşil ve kahverengi görünümlü, tozlaşma aşamasında 5–10 cm uzun; dişi çiçekler [002#tırtılsı#], yeşil, tozlaşma aşamasında 5-6 cm, tohumlanma sırasında 10- 12 cm uzunluktadır. Erken yaz döneminde dişi [002#tırtılsı#] yapılar 50–80 tohum keseli (kapsül), her biri çok sayıda ufak tohumlu; tohumlar rüzgar yardımı ile yayılmak üzere [022#havlı#] tüylerle kaplıdır. Titrek Kavak öncü orman ağaçlarındandır; yangın geçiren sahalarda başlangıçta küçük alanlara gelip yerleşmektedir; hafif bir rüzgarda bile yaprakların sallanması nedeniyle Titrek Kavak olarak adlandırılır.ODTÜ Kampüsü / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Salicales
            └—Salicaceae
              └—Populus

Taksonomi

Gövde

Erkek çiçek

Genç dal

Sürgün
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Populus tremula L.

İngilizce
European Aspen

Diğer adlandırmalar
Eurasian aspen - Georg von Wühlisch

İleri okuma kaynağı

Populus Latincede `insanlarla dolu, kalabalık` anlamına gelen populosus kelimesinden türetilmiştir.

Tremula Latincede `titreyen` anlamına gelen tremulus kelimesinden türetilmiştir; bitkinin yapraklarının veya çiçeklerinin hfif bir esintide dahi titrediğine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Populus tremula hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Populus alba
Akkavak

Populus nigra
Kara KavakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı