DDbtn
PicPath
";Boz Pırnal Meşesi

Quercus aucheri


Quercus aucheri [ Datça Yarımadası / Muğla - Kasım 2013 © Ahmet Demirtaş ]
Datça Yarımadası / Muğla - Kasım 2013 © Ahmet Demirtaş
10 m boylanabilen, her dem yeşil, çalı veya ağaççık formlu bir türdür. Dallar sarkık; genç filizler yoğun , sarımsı-kahverengi; tomurcuk ~ 2 mm, soluk kırmızımsı-kahverengi ve dür. Yapraklar sürgün üzerine hemen hemen eşit aralıklarla dizili, genişçe , uç kısımlar testere dişli, alt tam kenarlı, uç veya hafifçe dar tepeli, köselemsi, 0.9-4 x 0.9-2.5 cm; damarlar 5-9, fark edilmesi zor; veya üstte tüylü, altta basık , mumlu ve grimsi-beyaz; yaprak sapı ± yok veya 6 mm´den kısadır. Çiçeklenme Eylül-Ekim aylarında; çiçek kümesi sapı yoktur veya çok kısadır. Meyve iki yılda olgunlaşır; Kadeh ~ 25 mm çap ve 18 mm uzunluğa kadar, açık kahverenkli; kadeh pulları yumurtamsı-mızraksı, basık ; palamutun 2/3´ü dışa taşmış, düz veya ve tüysüzdür.
Yeni gözlem bildirDatça Yarımadası / Muğla - Kasım 2013 © Ahmet Demirtaş


Görseller

Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Datça / Muğla
  Kasım 2013 © Ahmet Demirtaş
 • Datça Yarımadası / Muğla
  Kasım 2013 © Ahmet Demirtaş
 • Fethiye / Muğla
  Temmuz 2009 © Ahmet Demirtaş

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 400 m yükseklikler arasında; kireçtaşı yamaçlar ve makiliklerde gelişim gösterirler; Doğu Akdeniz için endemiktir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Fagales
Fagaceae
Quercus
Aucheri

Etimoloji

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde 'iyi' anlamına gelen quer  ve 'ağaç' anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. 
Aucheri adı Pierre Martin Rémi Aucher-Eloy (1793-1838)`a ithafen adlandırılmıştır. Aucher bir Fransız eczacı ve botanikçidir.

Koruma statüsü

TEHDİTE YAKIN
NEAR THREATENED

Bu türün neslinin yakın gelecekte doğada tükenme riski mevcuttur.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.