DDbtn
PicPathEchium plantagineum

Kırkbatıran

(Kuzu Dili, Engerekotu, Sığırdili, Sığırkulağı)

Kırkbatıran - Echium plantagineum [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen

50 cm boylanabilen, tek yıllık veya iki yıllık, otsu bir türdür. Gövde genellikle tabandan dallanmış ve [022#kaba tüylü#]dür. Yapraklar dipte 5-28 x 1-3.5 cm, [007#genişçe yumurtamsı yada eliptik#], belirgin yanal damarlı, kenarlar sıklıkla dışbükey, yaprak sapına doğru iç bükey; gövde yaprakları daha küçük, [007#şeritsi, mızraksı veya kalpsi#]dir ve tabanından sapı hafifçe kavrar. Çiçeklenme Mart-Eylül arasında; çiçek durumu çok dallı; [006#çanak#] çiçek gelişiminde 7-9 mm, meyvelenmede 15 mm; [006#taç#] parlak veya koyu mavi-eflatun, nadiren pembe veya koyu kırmızımsı menekşe rengi, 19-32 mm, genişçe huni şeklinde, tüysüz veya damar ve kenarları seyrek [020#kıllı#] tüylü; alt 2 [006#başcık#] dışa taşmış, üst 3 gömülü; [006#tepecik#] iki parçalı ve ~1 mm´dir. Meyve sert kabuklu, 2.3 x 2 mm, yumurta biçimli, [022#siğilli#] ve zayıfça çizgilidir. Deniz seviyesi ile 2400 m yükseklikler arasında; tarlalar, toprak yığınları, çayırlıklar ve taşlık yamaçlarda doğal gelişim gösterirler.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Echium

Taksonomi

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Echium plantagineum L.
Echium lycopsis L., nom. utique rej.

İngilizce
Salvation Jane

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Echium Yunancada `engerek yılanı` anlamına gelen ekhiskelimesinden türetilmiştir; bazı kaynaklar bunun engerek başını andıran tohumlardan kaynaklandığını söyler; diğerleri ise ince çiçek boyuncuğunun sonundaki çatalların, engerek diline benzer olduğunu iddia eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Echium plantagineum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Echium vulgare
EngerekotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı