DDbtn
PicPath
";Kırkbatıran

Echium plantagineum

(Kuzu Dili, Engerekotu, Sığırdili, Sığırkulağı)

Echium plantagineum [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen
50 cm boylanabilen, tek yıllık veya iki yıllık, otsu bir türdür. Gövde genellikle tabandan dallanmış ve dür. Yapraklar dipte 5-28 x 1-3.5 cm, , belirgin yanal damarlı, kenarlar sıklıkla dışbükey, yaprak sapına doğru iç bükey; gövde yaprakları daha küçük, dir ve tabanından sapı hafifçe kavrar. Çiçeklenme Mart-Eylül arasında; çiçek durumu çok dallı; çiçek gelişiminde 7-9 mm, meyvelenmede 15 mm; parlak veya koyu mavi-eflatun, nadiren pembe veya koyu kırmızımsı menekşe rengi, 19-32 mm, genişçe huni şeklinde, tüysüz veya damar ve kenarları seyrek tüylü; alt 2 dışa taşmış, üst 3 gömülü; iki parçalı ve ~1 mm´dir. Meyve sert kabuklu, 2.3 x 2 mm, yumurta biçimli, ve zayıfça çizgilidir.
Yeni gözlem bildirHızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Seda Türkmen


GörsellerGözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Hızırşah Köyü / Datça / Muğla
    Nisan 2015 © Seda Türkmen

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2400 m yükseklikler arasında; tarlalar, toprak yığınları, çayırlıklar ve taşlık yamaçlarda doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Lamiales
Boraginaceae
Echium
Plantagineum

Etimoloji

Echium Yunancada `engerek yılanı` anlamına gelen ekhiskelimesinden türetilmiştir; bazı kaynaklar bunun engerek başını andıran tohumlardan kaynaklandığını söyler; diğerleri ise ince çiçek boyuncuğunun sonundaki çatalların, engerek diline benzer olduğunu iddia eder.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Echium plantagineum L.
Sinonimler (Tam liste)

- Echium plantagineum
- Echium lycopsis
İngilizce

Salvation Jane

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı