DDbtn
PicPath
";Deredoruk

Equisetum telmateia

(At kuyruğu, Kırkkilit, Zemberek Otu)

Equisetum telmateia [ Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş
Atkuyruğu ailesinden bir eğrelti otu türüdür. Üreyimli ve eşeysiz olmak üzere iki tip gövde oluşturur. Eşeysiz gövdeler yeşil, dallanmış, 30-100 cm, nadiren 200 cm boyda; gövde silindirik, ortası çapın 2/3-3/4 oranında boş; kın karemsi kesitli, 7-18 × 5-13 mm; dişler bedene yakın kısımları yeşil, uca doğru daha koyu renk, 14-30(-36) adet, 3--12 mm. Eşeysiz gövde dalları düzenli halka dizilişli, yukarı doğru yükselen veya yayılı, pek; kertik 4-5, kırışıklı; çukurluklar yuvarlağımsı; her bir dalın ilk boğumundaki kın, gövdedeki kından daha kısa; kın dişleri dışbükey, kenarlar yaprak sapına doğru iç bükeydir. Üreyimli gövdeler kahverengi, stomasız, etli, kısa ömürlü, dallanmayan, eşeysiz gövdelere göre daha kısa, 17-45 cm; kın eşeysiz gövdelere göre daha uzun, 15-40 mm; kozalakların olgunlaşması erken bahar dönemindedir.
Yeni gözlem bildirYenice / Karabük - Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş


Görseller


Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Sakarya
  Nisan 2015 © Neşe Abbak
 • Yenice / Karabük
  Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş
 • Yenice / Karabük
  Mayıs 2018 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1000 m yükseklikler arsında; kıyılık, bataklık, dere kenarı toprak yığınları, hendekler ve diğer ıslak alanlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Equisetophyta
Equisetopsida
Equisetales
Equisetaceae
Equisetum
Telmateia

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Equisetum telmateia Ehrh.
Sinonimler (Tam liste)

- Equisetum telmateia
İngilizce

Giant Horsetail

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı