DDbtn
PicPathOrobanche crenata

Canavar Otu

(Zıpırotu)

Canavar Otu - Orobanche crenata [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez

80 cm kadar boylanabilen, yıllık veya çok yıllık, klorofil üretmeyen parazit, otsu bir türdür. Gövde dik ve serttir. Çiçeklenme Mart-Mayıs ayaları arasında; çiçek durumu başak, çok çiçekli; [026#brakte#] hemen hemen mızraksı, uzun-[003#ucu aniden sivrilen#], sık [022#salgılı#]-[022#cılız tüylü#], sıklıkla beyaz-[022#kaba tüylü#], boyu genellikle tüp şeklindeki taç yapıya eşit; çanak iki parçalı veya iki dişli, çanak dişler dar, biz şeklinde veya ipliksi, nadiren mızraksı, 3 damarlı, birbirlerinden uzaklaşan; [006#taç#] 20-30 mm, beyaz veya soluk mavi-menekşe rengi, hemen hemen [022#tüysüz#]; [006#ercikler#] [006#taç yaprak#] tabanından yukarıda 2-5 mm; [006#sapçıklar#] sık, tabanda [022#cılız tüylü#], yukarıda [022#salgılı-cılız tüylü#], nadiren tüysüz; [006#tepecik#] soluk, menekşe rengi veya mat eflatun renktedir. Deniz seviyesinden 760 m yüksekliklere kadar; çoğunlukla baklagil tarlalarında, özellikle de bakla tarlalarında gelişim gösterir.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Orobanchaceae
              └—Orobanche

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Orobanche crenata Forssk. [excluded]

İngilizce
Bean Broomrape

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:14

Stem stout, to 80 cm. Spike many-flowered. Bracts narrowly lanceolate, long-acuminate, abundantly glandular-pilose, often white-tomentose, usually equalling corolla tube. Calyx halves separated, bifid or bidentate, calyx teeth narrow, subulate or filiform, rarely lanceolate, 3-veined, divergent. Corolla 20-30 mm, enlarged above insertion of stamens, white or pale, blue- or violet-veined towards limb, when dry whitish or pale brown, nearly glabrous; dorsal line straight from a curved base; lips with broad crenulate-dentate glabrous lobes. Stamens inserted 2-5 mm above corolla base; filaments abundantly pilose near base, glandular-pilose above, rarely glabrous. Stigma pale , violet or dull purple. Fl. 3-5. Mostly on Leguminosae, particularly Vicia faba, s.l.-760 m. N. Africa, S. Europe, S.W. Asia eastwards to N. Iran.

Yararlanılan ana kaynak
Canavar otu parazit bi ottur.
Konakçı bitkinin köklerine yapışarak şişkin bir yumru meydana getirir ve ardından toprak yüzüne çıkar.
Çiçekli ve hoş görünümü nedeniyle parazit bitki olduğu anlaşılamaz...
Canavar Otu Mücadelesi

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Orobanche crenata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı