Keçi Söğüdü

Salix caprea


3-10 m boylanabilen, çalı veya ağaççık formlu bir türdür. Gövde kabuğu kaba yarıklı, sarımsı, soyulmuş odun pürüzsüz veya yayılı zayıf çizgili; sürgün oldukça kalın, başlangıçta kısa süre sonra tüysüz; tomurcuk uzamış, yumurta biçimli, siyahımsı ve dur. Yapraklar , 5-12 x 3-5.5 cm, , kenarlar dalgalı, dişli, tırtırlı veya tam, üst kısım koyu yeşil ve , alt yumuşak gri veya ; yaprak sapı 1-1.5 cm; geniş, , dişlidir ve erken dökülür. Çiçeklenme Nisan-Mayıs aylarında, yapraklanma öncesi; ; çiçek durumu , neredeyse sapsız; erkek çiçekler dikdörtgenimsi-yumurtamsı biçimli, 2-3.5 x 1.5-2 cm; 2, , 0.9-1.2 mm; dişi çiçek kurulu meyve döneminde 3-7 cm kadar uzundur. Meyve kapsül 6-8 mm, yumurtamsı-konik, dür.
Yeni gözlem bildirBotanik Parkı / Ankara - Nisan 2011 © Ahmet Demirtaş


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2250 m yükseklikler arasında; güneşli ya da yarı gölge yerlerde; su kenarlarında ve yaprak döken orman açıklıklarında doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Salix caprea L.
Sinonimler

- Salix caprea
- diğer sinonimler...
İngilizce

Goat Willow

Etimoloji ve kısaltmalar

Salix {Latince}: söğüt ağacı. Caprea {Latince}: Yaban keçisi (dişi). Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Salix caprea hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm