DDbtn
PicPathTilia tomentosa

Gümüşi ıhlamur

(Tüylü ıhlamur)

Gümüşi ıhlamur - Tilia tomentosa [ A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Kasım 2015 © Ahmet Demirtaş ]
A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Kasım 2015 © Ahmet Demirtaş

35-40 m boylanabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Kabuk sığ oluklu ve koyu gri renklidir. Yapraklar [007#yumurtamsı-dairemsi#], 63-107 x 60-107 mm; taban [020#yüreksi#], eğimli kesilmiş gibi düz; uç kısım [003#ince (damla)#], 3-10; kenarları testere dişli, nadiren uca yakın kısımlar loplu; üst yüz koyu-yeşil, alt yüz yoğun gümüşi tüylü; sap 25-56 mm boyunda; [005#kulakçık#] 14-22 mm uzunluğunda, dikdörtgenimsi, pembemsi yeşil ve zarımsıdır. Çiçeklenme Haziran-Temmuz aylarında; [026#brakte#] 5-15 x 1-2.5 cm, [007#şeritsi-dar eliptik#], tam kenarlı, [003#yuvarlak uçlu#]; çiçek durumu [002#birleşik talkım#], 4-10 çiçekli, sıklıkla 3 dal üzerinde 9 çiçekli; [026#brakte#]nin orta damarından çıkan çiçek kurulu sapı sık ve yumuşak [032#tüylü#]; [006#çanak yapraklar#] açık yeşil, üzeri beyaz [022#yıldız tüylü#]; [006#taç yapraklar#] mızraksı, sarı renkli; [006#başçıklar#] 45-48 adet ve boyları taç yapraklardan kısadır; verimsiz [006#başçıklar#] 5 adet; [006#ovaryum#] 5 gözlü; [006#tepecik#] 5 lopludur. Meyve elipsoid, 9.3-10.5 mm uzunluğunda, uçta daralarak konik kısa bir çıkıntılı, yüzeyi düz veya [022#kabarcıklı-siğilli#], yoğun kahverengimsi-gri yumuşak [022#yıldız tüylü#] ve kalın kabukludur.A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Kasım 2015 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Malvales
            └—Tiliaceae
              └—Tilia

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Tomurcuk

Erdişi çiçek

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Tilia tomentosa Moench
Tilia argentea DC.
Tilia petiolaris DC.
Tilia tomentosa subsp. petiolaris Soó

İngilizce
Silver Linden

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Metinde geçen terimler (9)

Tilia {Latince}: Ihlamur, ıhlamue ağacı.

Tomentosa Latincede `kısmen veya tamamen kısa tülkerle laplı` anlamına gelen tomentos kelimesinden türetilmiştir; bitkinin bir bölümünün veya tamamının tüylerle kaplı olduğuna işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Tilia tomentosa hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tilia cordata
Küçük Yapraklı
Ihlamur

Tilia platyphyllos
Yaz IhlamuruManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı