DDbtn
PicPathPlantago lanceolata

Dar Yapraklı Sinirli Ot

(Beş Damar Otu, Bağa Yaprağı, Ateş Yaprağı)

Dar Yapraklı Sinirli Ot - Plantago lanceolata [ Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

7-90 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde genellikle tabandan çok sayıda yapraklıdır. Yapraklar 7-42 x 0.4-5 cm, [007#mızraksı veya yumurtamsı#], tam kenarlı veya düzensiz dişli, 3-5 damarlı, [022#tüysüz, cılız tüylü veya ülgerli#], sapsız veya yaprak ayasının 1/3-1 katı kadar uzundur. Çiçeklenme Nisan-Ekim aylarında; çiçek kurulu sapı 7-85 cm, 5 yarıklı, [022#basık tüylü#]; çiçek durumu [002#başak#], 0.5-5.5 cm, silindirik, konik veya küremsi, çok yoğun; [026#brakte#] [003#ucu kısa kuyruksu çıkıntılı veya keskin uçlu#], ± içbükey, [022#tüysüz veya tüylü#]; [006#çanak yapraklar#] 2.5-3.5 mm, genişçe daire şeklinde yumurtamsı veya [007#bitişik#], [003#tepesi kesik#], kahverengi, [022#tüysüz#]; [006#taç#] tüpü 3-3.5 mm, kıvrım kıvrım, içbükey, asimetrik, loblar 1.5-2.5 mm, yumurtamsı veya mızraksı, [003#keskin uçlu#] veya [003#sivri uçlu#], damarlar fark edilmesi zor, kahverengimsi; [006#başcık#] sarı renktedir. Meyve kapsül, konik; tohumlar 2.5 mm , kayığımsı, parlak, pas rengi veya kahverengidir. Deniz seviyesi ile 3050 m yükseklikler arasında; deniz veya su kenarları, kumluk alanlarda, çayırlıklarda, batak/sulak topraklarda, makilikler, su kenarları, ağaçlıklar, yol kenarları ve döküntü alanlarda gelişim gösterirler.Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Plantaginales
            └—Plantaginaceae
              └—Plantago

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Plantago lanceolata L.
Plantago altissima auct. non L.
Plantago lanceolata L. var. sphaerostachya Mert. & W.D.J. Koch

İngilizce
Narrowleaf Plantain

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Bu kaynaklar Plantago lanceolata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı