DDbtn
PicPathQuercus macranthera

İspir Meşesi


İspir Meşesi - Quercus macranthera [ İdris Dağı / Ankara - Eylül 2017 © Ahmet Demirtaş ]
İdris Dağı / Ankara - Eylül 2017 © Ahmet Demirtaş

7 m kadar boylanabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Genç filizler [022#kaba tüylü#], sonraları [022#tüysüz#]; tomurcuk 4-6 mm ve [022#havlı#]dır. Yapraklar sıklıkla filiz uçlarında sıkışık, [007#ters yumurtamsı#], 5-10 x 3-5 cm, 5-9 düzenli ve sığ loblu, ikincil lob yok, ana damarlar 6-10, alt yüzey yoğun sarımsı-kahverengi [022#yıldızsı tüylü#], üst yüzey koyu yeşil, seyrek [022#yıldızsı tüylü veya tüysüz#]; yaprak sapı 5-20 mm, genellikle [022#kaba tüylü#]; [005#stipül#] ipliksi, [022#ülgerli#], ~ 1-1.5 cm uzunluktadır. Çiçek kümesi sapı yok veya en çok 6 mm uzunluktadır. Meyvelenme Ağustos-Ekim aylarında; kadeh yarım küresel, ~ 15 mm çapta, açık kahverenkli; kadeh pulları yumurtamsı-mızraksı, ince dokulu, gevşekçe basık veya yayılı, ± [003#küt uçlu#], [022#havlı#]; palamut 1/2-2/3 dışa taşmıştır; meyve 1 yılda olgunlaşır. 1000-1900 m yükseklikler arasında; kuru yamaçlarda; karaçam, sarıçam, titrek kavak ve adi ardıçlarla birlikte gelişim gösterir.İdris Dağı / Ankara - Eylül 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Fagaceae
              └—Quercus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Quercus macranthera Fisch. & C.A.Mey. ex Hohen

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde 'iyi' anlamına gelen quer  ve 'ağaç' anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. 

Macranthea eski Yunancada `büyük çiçekli` anlamına gelen macros anthos kelimelerinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Quercus macranthera hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Quercus aucheri
Boz Pırnal Meşesi

Quercus castaneifolia
Kestane Yapraklı Meşe

Quercus cerris
Saçlı Meşe

Quercus coccifera
Kermes Meşesi

Quercus frainetto
Macar meşesi

Quercus glauca
Mavi Japon Meşesi

Quercus ilex
Pırnal Meşesi

Quercus libani
Lübnan Meşesi

Quercus nigra
Su Meşesi

Quercus palustris
Bataklık Meşesi

Quercus pubescens
Tüylü Meşe

Quercus robur
Saplı Meşe

Quercus suber
Mantar Meşesi

Quercus vulcanica
Kasnak meşesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı