DDbtn
PicPath
";İspir Meşesi

Quercus macranthera


Quercus macranthera [ İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Eylül 2017 © Ahmet Demirtaş ]
İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Eylül 2017 © Ahmet Demirtaş
7 m kadar boylanabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Genç filizler , sonraları ; tomurcuk 4-6 mm ve dır. Yapraklar sıklıkla filiz uçlarında sıkışık, , 5-10 x 3-5 cm, 5-9 düzenli ve sığ loblu, ikincil lob yok, ana damarlar 6-10, alt yüzey yoğun sarımsı-kahverengi , üst yüzey koyu yeşil, seyrek ; yaprak sapı 5-20 mm, genellikle ; ipliksi, , ~ 1-1.5 cm uzunluktadır. Çiçek kümesi sapı yok veya en çok 6 mm uzunluktadır. Meyvelenme Ağustos-Ekim aylarında; kadeh yarım küresel, ~ 15 mm çapta, açık kahverenkli; kadeh pulları yumurtamsı-mızraksı, ince dokulu, gevşekçe basık veya yayılı, ± , ; palamut 1/2-2/3 dışa taşmıştır; meyve 1 yılda olgunlaşır.
Yeni gözlem bildirİdris Dağı / Kalecik / Ankara - Eylül 2017 © Ahmet Demirtaş


Görseller


Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Ahmetadil Köyü / Ankara
  Eylül 2017 © Ahmet Demirtaş
 • Ahmetadil Köyü / Ankara
  Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş
 • İdris Dağı / Kalecik / Ankara
  Eylül 2017 © Ahmet Demirtaş

Ekoloji/Habitat

1000-1900 m yükseklikler arasında; kuru yamaçlarda; karaçam, sarıçam, titrek kavak ve adi ardıçlarla birlikte gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Fagales
Fagaceae
Quercus
Macranthera

Etimoloji

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde 'iyi' anlamına gelen quer  ve 'ağaç' anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. 
Macranthea eski Yunancada `büyük çiçekli` anlamına gelen macros anthos kelimelerinden türetilmiştir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Quercus macranthera Fisch. & C.A.Mey. ex Hohen

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı