DDbtn
PicPath
Carpinus orientalis

Doğu gürgeni

(İstiriç)

Carpinus orientalis [ Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş ]
Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş

Sıklıkla çalı, nadiren 6-7 m ağaççık formunda gelişen, kışın yaprak döken, odunsu bir türdür. Gövde düzgün gelişimli, simpodial dallanmalı; odun sert ve beyaz; kabuk ince ve gri renkli; genç filizler kahverengi, yoğun basık [022#cılız tüylü#]; tomurcuk kırmızımsı-kahverengidir ve az çok [022#tüylü#]dür. Yapraklar [007#yumurtamsı-mızraksı#], yüzeyi çıkıntılı, tabanı hafifçe [020#yüreksi#], 3-6 x 2-3 cm, 11-15 çift damarlı, düzenli birleşik çentikli, üst yüzey [022#tüysüz#], altta yaprak damarlar boyu basık [022#cılız tüylü#]dür. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aylarında; çiçeklenme ve yapraklanma eş zamanlı; [001#involukrum#] (çiçeğin sapa bağlandığı boyundaki yaprak grubu) lobsuz, düzensiz testere dişli, 1.2-2 x 0.8-1.3 cm, belirgin damarlı ve ± [022#tüysüz#]dür. Deniz seviyesi ile 1400 m yükseklikler arasında; çoğunlukla karışık yaprak döken ormanlarda, genellikle kireçli toprakta doğal gelişim gösterir.Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Betulaceae
              └—Carpinus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı

Carpinus {Latince}: gürgen.

Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Carpinus orientalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Carpinus betulus
Gürgen

Alkanna Orientalis
Tosbağa Çiçeği

Capparis orientalis
Kabarkarın

Coronilla orientalis
Ala Körigen

Crataegus orientalis
Alıç

Fagus orientalis
Doğu Kayını

Helleborus orientalis
Çöpleme

Liquidambar orientalis
Sığla Ağacı

Lonicera caucasica subsp. orientalis
Çakkana

Picea orientalis
Doğu ladini

Platanus orientalis
Doğu Çınarı

Prunella orientalis
Acı fesleğen

Scutellaria orientalis
Sarı Kaside

Sigesbeckia orientalis
Sarıteçan

Thuja orientalis
Doğu MazısıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı