DDbtn
PicPath
Ranunculus repens

Düğün Çiçeği


Ranunculus repens [ Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

15-40 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde genellikle [022#tüylü#], nadiren [022#çıplak#]; boğum noktalarında yapraksız kök filizleri oluşturur. Yapraklar 1-8 .5 x 1.5-10 cm boyutlarda, 2-3 loblu; loblar genişçe yumurtamsı, kenarlar sıklıkla keskin çentikli-dişli, [022#tüysüz#] veya [022#cılız tüylü#]; yaprak uçları [003#küt#] veya [003#ucu aniden sivrilen#]; sap 1.25-25 cm uzunlukta ve [022#havlı#]dır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçekler 2.5 cm çapta; [006#taç yapraklar#] 5-7 adet, [007#ters yumurtamsı#], 7-14 mm boyda; [006#çanak yapraklar#] [006#taç yapraklar#]dan kısa; çiçek tablası genellikle [022#kıllı#], nadiren [022#tüysüz#]dür. Meyveler sert kabuklu, dairemsi, 3 mm çapta, yassı, kenar omurgalı, gaga (dar uç kısım) mızraksıdır. Deniz seviyesi ile 2450 m yükseklikler arasında; ıslak alanlarda gelişim gösterirler.Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Ranunculaceae
              └—Ranunculus

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ranunculus repens L.
Ranunculus repens L. var. degeneratus ...
Ranunculus repens L. var. erectus DC.
Ranunculus repens L. var. glabratus DC.
Ranunculus repens L. var. linearilobus DC.
Ranunculus repens L. var. pleniflorus ...

İngilizce
Creeping Buttercup

Diğer adlandırmalar
Bitkinin tüm kısımları zehirlidir. Öz suyunun cilde teması yanmalara sebep olabilir.

Uyarı

Bu kaynaklar Ranunculus repens hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ranunculus brutius
Buladanotu

Ranunculus ficaria
Basur Otu

Dichondra repens
Fare KulağıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı