DDbtn
PicPath
Asplenium scolopendrium

Geyik Dili

(Sığır Dili, Öküz Dili)

Asplenium scolopendrium [ Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

20-50 cm boylanabilen, çok yıllık bir eğrelti türüdür. [014#Dal-yaprak#]lar demet şeklinde toprak yüzeyinden yukarı yükselir; yaprak ayası basit, [007#şeritsi#], 15-40 cm uzunlukta, taban [007#kalpsi#], derimsi dokuda, üst yüzü parlak koyu yeşil renkte; kenarları düz, hafifçe dalgalı; saplar siyah renkli, [014#dal-yaprakğın#] yarısından az boyda; orta damar rengi yaprak arkasında daha belirgin, uçtan dibe doğru genişler ve koyulaşır. Sporların olgunlaşması Mayıs-Ağustos ayları arasında; [014#spor kümeleri#] yaprak arkasında komşu damarlar boyunca çifterli dizili, 1-2 cm; [014#spor kümesi zarfı#] zarsıdır. Deniz seviyesi ile 2100 m yükseklikler arasında; Türkiye`nin sahil bölgeleri ormanlarında; göknar, kayın ve kayacık ormanlarında; nemli, gölgelikli, taşlıklı ve kayalıklı dağ bölgelerinde doğal gelişim gösterebilirler.Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Pteridophyta
        └—Filicopsida
          └—Polypodiales
            └—Aspleniaceae
              └—Asplenium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Asplenium scolopendrium L.
Phyllitis scolopendrium (L.) Newman

İngilizce
Hart'S Tongue Fern

Diğer adlandırmalar
Aspilenium Yetiştiriciliği

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Asplenium scolopendrium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Asplenium ceterach
DalakotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı