DDbtn
PicPath
Ailanthus altissima

Kokarağaç

(Osuruk Ağacı)

Ailanthus altissima [ Eymir Gölü / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez ]
Eymir Gölü / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez

20 m boylanabilen, Türkiye için [041#egzotik#] ancak doğallaşmış odunsu bir türdür. Gövde kabuğu şeritli; küçük dallar [022#havlı#] ve yumuşak dokuludur. Yapraklar tüysü birleşik, 30-60 (-100) cm; yaprakçıklar 13-25 adet, [007#yumurtamsı - mızraksı#] formda, 7-15 cm uzunlukta, sıklıkla kaba dişli; sap kırmızımsı renktedir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; çiçekler küçük, [042#iki evcikli#], yaprak ile dal arası veya terminal talkımlarda; [006#çanak yapraklar#] 5, katmerli; [006#taç yapraklar#] 5, kapakçıklı; disk 10 loblu; [006#ercik#] 10, tabanda diske bağlı, dişi çiçeklerde gelişmemiş veya az gelişmiş; [034#karpel#] 2-5 adet, serbest veya sadece tabanda hafifçe [007#bitişik#]; [006#tohum taslağı#] her [034#bölüm#]de 1 veya 2 adet, eksene 90° veya ekseve göre ters; [006#boyuncuk#] 2-5 adet, [007#bitişik#], erkek çiçeklerde sadece bir iz şeklindedir. Meyve (2-) 3 (-5) samaradan oluşan gruplar halinde; samaralar tek tohumlu, [007#dikdörtgenimsi#], ince, spiral olarak burulmuş, 3 x 0.8 cm ve açık kırmızımsı - kahverengi; tohum ortada, üst yüzeyde bir şişlik halindedir.Eymir Gölü / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Sapindales
            └—Simaroubaceae
              └—Ailanthus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erkek çiçek

Dişi çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ailanthus altissima (Mill.) Swingle
Ailanthus glandulosa Desf.
Toxicodendron altissimum Mill.

İngilizce
Tree Of Heaven

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Ailanthus altissima hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Scutellaria altissima
Uzun kasideManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı