DDbtn
PicPathHypericum perforatum

Kantaron Otu

(Sarı kantaron, Binbirdelikotu, Kılıçotu, Kanotu)

Kantaron Otu - Hypericum perforatum [ Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

10-110 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, bazen köksaplı, 2 şeritlidir. Yapraklar 5-35 mm, [007#yumurtamsı, mızraksı-eliptik, dikdörtgenimsi veya şeritsi, nadiren ters mızraksı#]; sapsız veya neredeyse sapsız, düz, ve her zaman geniş şeffaf noktalıdır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; [006#çanak yapraklar#] [007#mızraksı, dikdörtgenimsi veya eliptik#], [003#keskin, sivri veya kısaca kılçıklı uçlu#], tam kenarlı, bazen birkaç sığ siyah noktalı; [006#taç yapraklar#] 8-15 mm, sınırları siyah noktalı ve bazen sığ siyah çizgilidir. Meyve kapsül, 5-9 mm, yumurta biçimli veya piramidal, sırt kısım yağ kanallı ve yanal keseciklidir. Deniz seviyesi ile 2500 m yükseklikler arasında; kuru habitatlar, orta-nemcil bölgeler ve su kıyılarında doğal gelişim gösterirler.Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Theales
            └—Clusiaceae
              └—Hypericum

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Sürgün

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Hypericum perforatum L.
Hypericum assurgens Peterm. ex Rouy
Hypericum lineolatum Jord.
Hypericum marylandicum Biroli ex Colla
Hypericum officinale Gaterau
Hypericum vulgare Lam.

İngilizce
Common St. Johnswort

Diğer adlandırmalar

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:2 Page:400

Stems 10-110 cm, erect, sometimes rooting, 2-lined, with branches ± ascending. Leaves 5-35 mm, narrowly ovate or lanceolate to elliptic-oblong or linear, occasionally oblanceolate, sessile or subsessile, plane, always with large pellucid dots. Sepals lanceolate to oblong or elliptic, acute to acuminate or shortly aristate, entire, without or with a few superficial black dots. Petals 8-15 mm, with a few marginal black dots and sometimes superficial black streaks. Capsule 5-9 mm, ovoid to pyramidal, with dorsal vittae and lateral vesicles. Fl. 5-8. Dry habitats in mesophytic regions, near water elsewhere, s.I.-2500 m.

Yararlanılan ana kaynak
Kantaron Otunun Faydaları

İleri okuma kaynağı

Hypericum Yunancada `üzeri, üzerinde` anlamına gelen ὑπέρ (hupér) kelimesi ile `çalılık, funda` anlamına gelen ἐρείκη (ereíkē) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Perforatum tür ismi, iğnelerle delinmiş gibi görünen çiçekleri ve yaprakları ifade eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Hypericum perforatum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Hypericum androsaemum
Kamaniça

Hypericum bupleuroides
Tavukyumurtlamaz

Hypericum calycinum
Koyunkıran

Hypericum linarioides
Mideotu

Hypericum orientale
Sandık çiçeğiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı