DDbtn
PicPathSequoia sempervirens

Sahil Sekoyası


Sahil Sekoyası - Sequoia sempervirens [ İngiliz Mezarlığı / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez ]
İngiliz Mezarlığı / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez

110 m kadar boylanabilen, her dem yeşil, iğne yapraklı odunsu bir türdür. Gövde kabuğu kızıl-kahve, boyuna derin çatlaklı ve lifli, kalın ve yumuşaktır; 6 m gövde çapı oluşturabilir. Yapraklar 1-2.5 cm, şeritsi, sürgüne sarmal dizili ancak karşılıklı diziliymiş gibi görünümlü; alt yüzeyde iki stoma çizgilidir. Erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerindedir; erkek çiçekler 3-5 mm, soluk pembe-krem renkte; dişi çiçekler 2-3 mm, açık yeşil renktedir ve kısa sürgün uçlarında yer alır. Kozalaklar 2-2.5 mm çapta, yumurta biçimli, 15-20 pullu, önceleri yeşil, olgunlukta kızıl kahverengidir ve 1 yılda olgunlaşır; tohumlar kanatlıdır ve her pulun altında 3-7 adet bulunur. Türkiye`de doğal yayılış göstermez; Kuzey Amerikanın Pasifik sahillerinde doğal ormanlar oluşturur.İngiliz Mezarlığı / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Cupressaceae
              └—Sequoia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erkek çiçek
TEHLİKEDE
ENDANGERED

Eldeki en iyi kanıtlar taksonun neslinin doğada tükenme riskinin çok yüksek olduğunu gösteriyor.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Sequoia sempervirens (Lamb. ex D...
Condylocarpus sempervirens Salisb...
Gigantabies taxifolia J.Nelson
Schubertia sempervirens (Lamb.) Spa...
Steinhauera sempervirens (D.Don) Voss
Taxodium nutkaense Lamb. ex Endl.

İngilizce
Redwood

Diğer adlandırmalar

Sequoia cins adı Amerikalı botanikçi Stephan Endlicher (1804-1849) tarafından 1847'de verilmiştir; Cherokee alfabesini yaratan Sequoyah (George Guess)'a ithafen adlandırıldığı sanılmaktadır.

Sempervirens Latincede `her zaman` anlamına gelen semper kelimesi ile `çiçeklenen, yeşeren` anlamına gelen virēns kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; genellikle herdem yeşil anlamındadır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Buxus sempervirens
Şimşir

Cupressus sempervirens var horizontalis
Akdeniz Dallı Servi

Cupressus sempervirens var pyramidalis
Mezarlık ServisiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı