DDbtn
PicPathSyringa vulgaris

Leylak


Leylak - Syringa vulgaris [ Çankaya / Ankara - Nisan 2018 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Nisan 2018 © Serdar Ölez

6 m boylanabilen, yaprak döken, çalı veya ağaççık formlu odunsu bir türdür. Yapraklar [007#yumurtamsı veya yüreğimsi#], [003#sivri uçlu#], 5-10 x 2-6 cm boyutlarda; yüzey yarı köselemsi, parlak yeşil, [022#tüysüz#]; yaprak sapı 2 cm uzunluktadır. Çiçeklenme genelikle Nisan-Mayıs ayında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#]; çiçekler sıklıkla kokulu, leylak rengi, beyaz, mavi-eflatun, veya kırmızı; [007#çanak#] 2 mm uzun, 4 dişli, [022#unsu tabaka ile kaplı#], kenarlar [022#salgılı tüylü veya kirpikli#]; tüp şeklindeki taç yapı hemen hemen silindirik, ~ 1 cm uzun; taç lobları 4 , nadiren 5, oval veya ~ yuvarlağımsı, uç kısım [003#külahlı#]; [006#başcık#] gömülüdür. Meyve kapsül, pürüzsüz, parlak, kahverengi, 10-15 mm uzunlukta, 5 mm çapta, hafifçe yassı, olgunlukta 2 parçaya açılan; tohumlar 2 (her bir gözde 1), ~ 12 mm uzun ve 5 mm geniş, yassı ve kanatlıdır.Çankaya / Ankara - Nisan 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Oleaceae
              └—Syringa

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Çiçek kurulu
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Syringa vulgaris L.
Lilac cordatifolia Gilib
Liliacum vulgare (L.) Renault
Syringa bicolor K.Koch
Syringa nigricans K.Koch
Syringa rhodopea Velen.

İngilizce
Common Lilac

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)
Ağaçlar.org Bitki Veritabanı

İleri okuma kaynağı

Syringa Latincede `tüp, boru` anlamına gelen suring kelimesinden türetilmiştir.

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Berberis vulgaris
Berberis

Dracunculus vulgaris
Yılanbıçağı

Filipendula vulgaris
Çayırmelikesi

Lysimachia vulgaris
Kargaotu

Primula vulgaris
Çuha Çiçeği

Prunella vulgaris
Gelinciklemeotu

Silene vulgaris
EcibücüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı