DDbtn
PicPathTanacetum vulgare

Solucan Otu

(Acı Çiçekli Margrit)

Solucan Otu - Tanacetum vulgare [ Çamkoru TP / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Çamkoru TP / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez

40-150 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir türdür. Gövde dik, [022#tüysüz#] veya seyrek tüylü; kök odunsudur. Yapraklar dip ve gövde kısmında, saplı veya sapsız, 4-20 x 2-10 cm, genişçe [007#dikdörtgenimsi#] veya [007#eliptik#], tüysü bölünmüş, ana eksen etrafında 4-13 çift loblu; loblar [007#mızraksı-şeritsi#] veya [007#eliptik#], sıklıkla tüysü loblu veya dişli; kenarlar testere dişli; aya [022#tüysüz#] veya seyrek tüylüdür. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek kurulu [003#birleşik yalancı şemsiye#], 20-200 çiçekli; [001#involukrum#] 5-10 mm çapta; dilsi çiçek sayısı 0; dilsi uzantısız dişi çiçek (rayless pistil) yaklaşık 20, [001#taç#] borumsu, sarı, 3-4 loblu; disk çiçek [001#taç yaprak#]ları 2-3 mm ve sarı renktedir. Meyve 1-2 mm, 4-5 çıkıntılıdır. 2000m`den daha az yüksekliklerde; tahrip edilmiş topraklarda gelişim gösterirler.Çamkoru TP / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tanacetum

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Tanacetum vulgare L.
Chrysanthemum vulgare (L.) Bernh.
Tanacetum boreale Fisch. ex DC.
Tanacetum vulgare L. var. crispum DC.

İngilizce
Common Tansy

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Tanacetum Latincede `solucan odunu` anlamına gelen tanaceta kelimesinden türetilmiştir.

Vulgare {Latince}: yaygın.


Etimoloji

Bu kaynaklar Tanacetum vulgare hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tanacetum coccineum
Pireotu

Tanacetum macrophyllum
Koca pireotu

Tanacetum parthenium
Beyaz papatya

Tanacetum sorbifolium
Üvez pireotu

Arisarum vulgare subsp. vulgare
Yılancıkotu

Clinopodium vulgare
Yabani fesleğen

Echium vulgare
Engerekotu

Ligustrum vulgare
Kurtbağrı

Marrubium vulgare
Bozotu

Origanum vulgare subsp. viride
İzmir KekiğiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı