DDbtn
PicPathMalva neglecta

Çobançöreği

(Ebegümeci)

Çobançöreği - Malva neglecta [ Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez

60 cm kadar boylanabilen, bir yıllık, otsu bir türdür. Gövde yayılıcı veya yukarı yükselen, tabandan dallanmış, [022#yıldızsı tüylü#] ve kazık köklüdür. Yapraklar ardışık dizili, yaklaşık 5 x 5 cm boyutlarda, [022#yıldızsı tüylü#], kenarlar kirpikli, saplı; [005#stipül#] 5 x 3 mm, kirpikli kenarlı, [003#keskin uçlu#]; sap 10 cm kadar uzun, [022#yıldızsı tüylü#]dür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçekler 1-4lü demetler halinde yaprak koltuklarında; sap çiçek döneminde 2 cm, meyvede daha uzun, [022#yıldızsı tüylü#], [006#taç yaprak#] 5 adet, ~1 cm, pembemsi ve koyu pembe izli, üstte tabana yakın yerleri [022#havlı#]; [006#sapçık#] [022#havlı#]; [006#başçık#] soluk sarı-beyazımsı; [006#ovaryum#] 13 [034#karpel#]li; [006#boyuncuk#] [006#ercik#]lerden uzun, pembemsi-eflatun; [006#çanak#] 5 loblu ve [022#yıldızsı tüylü#]dür. Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; bozkırlar, tarlalar, yol kenarları, döküntü alanlarda gelişim gösterirler.Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Malvales
            └—Malvaceae
              └—Malva

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Malva neglecta Wallr.
Malva rotundifolia auct. non L.

İngilizce
Common Mallow

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Bu kaynaklar Malva neglecta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Malvaviscus arboreus
Uyuyan güzelManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı