DDbtn
PicPathSambucus nigra

Kara Mürver

(Azı Otu, Yabani Mürver, Patlangıç, Şahmelek otu)

Kara Mürver - Sambucus nigra [ A.Ü. Ziraat Fakültesi / Ankara - 2012 © Ahmet Demirtaş ]
A.Ü. Ziraat Fakültesi / Ankara - 2012 © Ahmet Demirtaş

4-10 m boylanabilen, kışın yapraklarını döken, çalı veya küçük ağaç formunda bir türdür. Gövde kabuğu boz renkli ve çatlaklı; sürgünler gri renkli ve bol sayıda [009#kovucukludur#]. Yapraklar tek tüysü birleşik, 2-3 çift ve bir tek yaprakçıklı; yaprakçıklar [007#yumurtamsı, mızraksı veya eliptik#], 3-12 x 3-6 cm, kenarlar testere dişli, alt yüzde damarlar seyrek [022#tüylü#] veya [022#tüysüz#]; [005#stipül#] yok veya biz şeklinde ve ~ 4 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında; 5 ışınlı [002#birleşik şemsiye#], yassı bir taç şeklinde, 10-20 cm çapta; çiçekler krem rengi, ~ 5 mm; [006#başcık#] krem rengindedir. Meyve küremsi, 6-8 mm, siyahımsı-eflatun, etli ve tek çekirdeklidir. Deniz seviyesi ile 1700 m yükseklikler arasında; çalılıklar, orman kenarları ve benzeri yerlerde doğal gelişim gösterirler.A.Ü. Ziraat Fakültesi / Ankara - 2012 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Sambucus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Genç dal

Meyve

Yaprakçık

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Sambucus nigra L.
Sambucus graveolens Willd.
Sambucus nigra subsp. nigra
Sambucus nigra f. pendula Dippel

İngilizce
Black Elderberry

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Sambucus cins adı Latincede arp benzeri bir çalgının adı olan sambuca kelimesinden türetilmiştir; sambuka çalgısının o dönemde bu cins ağaçlarından üretildiği sanılmaktadır.

Nigra Latincede `siyah` anlamına gelen niger kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Sambucus nigra hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Sambucus ebulus
Mürver Otu

Pinus nigra
Karaçam

Populus nigra
Kara Kavak

Quercus nigra
Su MeşesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı