DDbtn
PicPathCercis siliquastrum

Erguvan


Erguvan - Cercis siliquastrum [ Milli Egemenlik Parkı / Ankara - Nisan 2013 © Ahmet Demirtaş ]
Milli Egemenlik Parkı / Ankara - Nisan 2013 © Ahmet Demirtaş

2-10 m boylanabilen, yaprak döken, çalı, ağaççık veya ağaç formlu bir türdür. yapraklar basit, [007#böbrek#] şeklinde veya [007#yuvarlağımsı#] ve tabanı [020#derin yüreksi#] girintili, yaklaşık 7-12 cm çapta, sıklıkla uzunluğundan daha geniş, [022#tüysüz#], tabandan 7 damarlı; sap 2-4 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Mayıs ayları arasında ve yapraklanmadan önce; çiçek kurulu [002#salkım#], ~10 çiçekli; çiçekler sürgünler, dallar ve gövde üzerinde; çiçek sapı 1-2 cm uzunlukta; [015#çanak#] ~ 5 mm, pembemsi, dişler ~ 1 mm uzunlukta; [015#taç#] 15-20 mm ve parlak pembemsi-eflatun renktedir. Meyve legumen (baklamsı), 6-10 x 1.5-2 cm, önceleri yeşil, olgunlukta kızıl kahverengi; 6-15 tohumludur. Deniz seviyesi ile 1370 m yükseklikler arasında; makilikler ve yaprak döken ormanlarda doğal gelişim gösterebilirler.Milli Egemenlik Parkı / Ankara - Nisan 2013 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Cercis

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tohum
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cercis siliquastrum L.
Cercis siliquastrum L. var. alba Weston

İngilizce
Judas-Tree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)
Ağaçlar.org Bitki Veritabanı

İleri okuma kaynağı

Cercis cins adı eski Yunancada `dokumacı mekiği` anlamına gelen kerkís kelimesinden türetilmiştir; meyvsinin şeklini işaret ettiği sanılmaktadır.

Siliquastrum Latincede `(baklamsı) tohum zarfı` anlamına gelen siliqua kelimesinden türetilmiştir; Cercis siliquastrum tür isimlendirmesi 1753 yılında Linnaeus tarafından yapılmıştır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cercis siliquastrum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı