DDbtn
PicPath
";Makedonya meşesi

Quercus trojana


Quercus trojana [ Akçapınar / Bozkır / Konya - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Akçapınar / Bozkır / Konya - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş
18 m kadar boylanabilen, 60 cm kadar gövde çapı oluşturabilen, geniş tepeli, yaprak döken veya yarı herdem yeşil, odunsu bir türdür. Gövde gri-kahve renginde, gençken çatlaksız, ileri yaşlarda çatlaklıdır. Yapraklar 3-8 x 1.5-3 cm boyutlarda, uzun elips biçiminde, üst yüzü parlak koyu yeşil, alt yüzü ise açık yeşil renktedir; her yaprak 8-10 çift yan damarlı; damarlar yaprak kenarında diken gibi çıkıntılı; sap 2-6 mm uzunluktadır. Erkek çiçekler açık sarı yeşil renkte, ince bir eksen üzerinde sarkık kurullar oluşturur. Dişi çiçekler açık yeşil-sarı renkli ve 1,5-2 mm boyundadır. Meyve iki yılda olgunlaşır; meyvelenme Ağustos-Ekim ayları arasında gerçekleşir; kadeh pulları değişkenlik gösterir, basık, hepsi geriye kıvrımlı, alttakiler basık veya geriye doğru kıvrımlı, ortadakiler geriye doğru kıvrımlı ve üsttekilerin çoğu uzamış, yayılı veya kıvrımsız olabilir; palamut 2-3 cm çap ve 2-4 cm boydadır.
Yeni gözlem bildirAkçapınar / Bozkır / Konya - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş


Görseller

Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Akçapınar / Bozkır / Konya
  Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş
 • Gemiş / Çardak / Denizli
  Mart 2020 © Mustafa Gökmen
 • Hüyük / Konya
  Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş
 • Öbektaş / Emirgazi / Konya
  Ağustos 2017 © Ahmet Demirtaş

Ekoloji/Habitat

300-1800 m yükseklikler arasında; yaprak döken ağaçlıklarda diğer meşe türleriyle birlikte, makiliklerde kızılçam, ayıfındığı, akçakesme ile birlikte ve Toros göknarı ormanlarında boylu ardıçla birlikte gözlenirler. Batı, Kuzeybatı ve Güneybatı Anadolu ile Güneydoğu İtalya ve Balkanlarda da doğal yayılış alanları bulunmaktadır.

Sınıflandırma

Etimoloji

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde 'iyi' anlamına gelen quer  ve 'ağaç' anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. 

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Diğer bilgiler

 • Türkiye'nin güneyinde yetişen endemik bir alt tür olan Quercus trojana subsp yaltirikii, tip türden yaprakları daha küçüktür; yaprak ve dalların her iki tarafında yıldız tüyler yer alır. 
 • Mart 2020'de Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği gönüllüleri ve Denizli ili Çardak ilçesi, Gemiş mahallesi sakinleri Söğüt Dağı ardıç ormanında gerçekleştirdikleri inceleme sırasında anıtsal nitelikte birçok ardıç ve meşe ağacı tespit etmiştir. Söğüt Dağı'nda belirlenebilen Makedonya meşelerinden birinin gövde çapı 90 cm ve boyu 14 m, bir diğerinin gövde çapı 105 cm boyu 8 m'dir. Bu ağaçların boyutları hem Türkiye'nin baz aldığı anıt ağaç ölçülerini önemli ölçüde aşmakta hem de onları dünyanın sıralı büyüklükteki Makedonya meşesi ağaçları arasına sokmaktadır. Dernek Haziran 2020 başında bu ağaçların bulundukları alanla birlikte koruma altına alınması ve ağaçların anıt ağaç olarak tescil edilmesi için Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmuştur.

Kaynaklar

 1. Quercus trojana. (n.d.). Türkiyebitkileri.com - Anasayfa. https://www.turkiyebitkileri.com/tr/foto%C4%9Fraf-galerisi/view-album/3497.html
 2. Agaclar.org -Türkiye'nin Ağaç Arşivi. (n.d.). https://www.agaclar.org/agac.asp?id=294
 3. Makedonya meşesi. (2016, August 21). Vikipedi: Özgür Ansiklopedi. Retrieved June 20, 2020, from https://tr.wikipedia.org/wiki/Makedonya_me%C5%9Fesi
Listelenen kaynaklar Quercus trojana hakkında ilave bilgiler içerebilir...
Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Kocaeli Bitkileri
Tubives
Efloras
Plants For A Future
Plant Illustrations


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.