DDbtn
PicPathSilene vulgaris

Ecibücü

(İbiş Gıbış, Gıvışkan)

Ecibücü - Silene vulgaris [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

80 cm kadar boylanabilen, sapsız yapraklı, beyaz çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Gövde sık dallı, tüysüz veya tüylü, sıklıkla alt kısımları odunsudur. Yapraklar çok değişken, [007#yuvarlağımsı#], [007#mızraksı#] veya [007#ters mızraksı#] şekillidir. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos aylarında; çiçek durumu [002#talkım (compound dichasium)#]; çiçekler (3-) 20-50 adet; [021#çanak#] 13-21 mm, şişik, yeşilimsi, boylu boyuna 15-20 damarlı; [021#taç#] yaprakları iki derin parçalı, çatalsı dallanmış, beyaz, nadiren kırmızı renkte ve 5 adet; [021#ercik#] 10 adet, [021#sapçıklar#] 2-4 mm; [021#dişicik#] 3 adettir. Meyve kapsül, 6-13 mm, yumurta biçimli-küremsi arası formda ve çanak içine gömülüdür. Anadolu`da oldukça yaygın bir bitkidir. Güney Anadolu`nun dağ köylerinde çiçeklenmeden önce yaprakları pişirilerek yenir. Yaprakları ezildiğinde verdiği sesten ötürü bazı yerlerde ibiş-gıbış da denir.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Silene

Taksonomi

Genel görünüm

Tomurcuk

Çiçek

Diğer/Detay

Diğer/Detay
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Silene vulgaris (Moench) Garcke
Oberna commutata (Guss.) Ikonn.
Silene cucubalus Wibel
Silene inflata Sm.
Silene latifolia (Mill.) Britten & Rendle, non Poir.

İngilizce
Maidenstears

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Silene vulgaris hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Silene aegyptiaca subsp. aegyptiaca
Ballıca

Silene compacta
Kanlıbasıra otu

Silene latifolia
Gıcıme

Silene pendula
Nakıl Çiçeği

Berberis vulgaris
Berberis

Dracunculus vulgaris
Yılanbıçağı

Filipendula vulgaris
Kandil Çiçeği

Lysimachia vulgaris
Kargaotu

Primula vulgaris
Çuha Çiçeği

Prunella vulgaris
Gelinciklemeotu

Syringa vulgaris
LeylakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı