DDbtn
PicPath
Asplenium ceterach

Dalakotu

(Altınotu, Mayasıl Otu)

Asplenium ceterach [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez

20 cm ye kadar boylanabilen, çok yıllık bir eğrelti türüdür. [014#Dal-yaprak#]lar [007#şeritsi-mızraksı#] veya [007#şeritsi-dikdörtgenimsi#]; [007#sığ tüysü bölmeli#]; loblar [007#dikdörtgenimsi#], ardışık dizili (zig-zag görünümlü), tabanda diğer loba yapışık, kısa, [003#yuvarlatılmış#] uçlu, tam kenarlı veya yuvarlatılmış dişli; üst kısım derin yeşil (bazı kısımları sarımsı), birkaç yayılı pullu; alt kısım başlangıçta gümüşsü-beyaz, sonraları kırmızımsı-kahverengi, yoğun ve üst üste pullu (yoğun tüylü görünümde); [014#yaprak sapı#] yaprağın yarısından kısa boydadır. Sporların olgunlaşması Nisan ayında; [014#spor kümeleri#] şeritsi; [014#spor kümesi zarfı#] az gelişmiş veya yoktur. 10-1300 m yükseklikler arasında; kireçtaşı, metamorfik kayalar ve taş duvarların az güneş alan bölümlerinde gelişim gösterebilirler; Kuzey ve Batı Anadolu da yaygındır. Bileşiminde uçucu yağ, tanen ve müsilaj bulunur.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Pteridophyta
        └—Filicopsida
          └—Polypodiales
            └—Aspleniaceae
              └—Asplenium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Asplenium ceterach L.
Ceterach officinarum DC.

İngilizce
Rustyback Fern

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Asplenium ceterach hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Asplenium scolopendrium
Geyik DiliManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı