DDbtn
PicPath
";Kumar

Rhododendron ponticum

(Orman Gülü, Karaağu, Açelya)

Rhododendron ponticum [ Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez
10 m kadar yayılabilen, geniş bir çalı türüdür. Gövde gençlikte değişken tüy örtülü; terminal tomurcuk ~ 2 cm boydadır. Yaprak sapı 1-1.5 cm; yaprak ayası , 10-17 x 3.5-4.5 cm, köselemsi, başlangıçta alt kısmı , hemen sonraları tüysüz, kalıcı, üst kısımda ince damarlar genellikle yassıdır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek kurulu 5-20 çiçekli, çiçek kümesi sapı 1.3-7 cm; çiçek sapı 2-2.5 cm, genellikle , bazen veya ; ve 2.5-3.5 cm; loblar 0.6-1 mm; eflatunumsu - pembe, çan şeklinde, 1.5-2.5 cm çapta, dış kısmı genellikle , iç kısmı tabana doğru , tüp 1.5-2.5 cm, loblar 1.5-2.5 cm, , üst kısım sarı benekli; 10 adet; ; 3-4 cm ve dür. Kapsül meyve 1.6-2.8 cm; tohumlar ~ 2 mm boydadır.
Yeni gözlem bildirYenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Yenice / Karabük
  Mayıs 2018 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

150-1800 m yüksekliklerde; genellikle doğu kayını ormanlarında, nadiren diğer ormanlarda veya ağaç hattının üzerinde gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Ericales
Ericaceae
Rhododendron
Ponticum

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Rhododendron ponticum L.
Sinonimler (Tam liste)

- Anthodendron ponticum (L.) Rchb.
- Azalea arborea L.
- Azalea gandavensis K.Koch
- Azalea lancifolia (Moench) Kuntze
- Hymenanthes pontica (L.) H.F.Copel.

Kaynaklar

 1. Davis, 1978, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:6 Page:93
 2. Listelenen kaynaklar Rhododendron ponticum hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı