DDbtn
PicPathRhododendron ponticum

Orman Gülü

(Komar, Karaağu)

Orman Gülü - Rhododendron ponticum [ Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

Genellikle 3m`ye kadar, en çok 8m boylanabilen, herdem yeşil, çok yıllık bir çalıdır. Yaprakları eliptik, geniş mızrak biçiminde, 6-18 cm uzunluk ve 2-5 cm genişliğindedir. Çiçeklenme Mart-Ağustos ayları arasında gerçekleşir. 3,5-5 cm çapındaki çiçekler mor-menekşe renginde çoğu kez küçük sarımsı-yeşil benekli ya da çizgilidir. Meyve 2-3 cm uzunlukta, çok tohumlu kapsül şeklindedir. 0-1800m irtifalarda, ormanlık alanlarda yetişir. Yaprak ve çiçekleri Andromedotoksin içermektedir ve zehirlidir. Genç yaprak, çiçek ve sürgünlerini yiyen koyun ve keçilerde tehlikeli zehirlenmeler görülür.Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ericales
            └—Ericaceae
              └—Rhododendron

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Rhododendron ponticum L.
Anthodendron ponticum (L.) Rchb.
Azalea arborea L.
Azalea gandavensis K.Koch
Azalea lancifolia (Moench) Kuntze
Hymenanthes pontica (L.) H.F.Copel.

Diğer adlandırmalar
Andromedotoksin içermektedir. Genç yaprak, çiçek ve sürgünlerini yiyen koyun ve keçilerde tehlikeli zehirlenmeler görülür.

Uyarı

Bu kaynaklar Rhododendron ponticum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Rhododendron luteum
Zifin

Rhododendron smirnovii
Pembe Çiçekli Orman Gülü

Rhododendron ungernii
Beyaz kumarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı