DDbtn
PicPathAnthemis tinctoria

Boyacı Papatyası

(Sarı Babuçça)

Boyacı Papatyası - Anthemis tinctoria [ Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

20-45 (-60) cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler tabandan dallanan, dik, grimsi; yeşil veya beyazımsı, seyrek veya yoğun basık [022#kaba tüylü#], bazen [022#tüysüz#]dür. Yapraklar 2-3 kademe derin loblu (alt yapraklar sıklıkla 3 kademe loblu), [007#ters mızraksı veya ters yumurtamsı#], 1-5 cm; birincil dilimler 3-5 çift, mızraksı veya şeritsi-mızraksı, 5-15 x 1.5-5 mm, 3-7 çift ikincil loblu; ikincil loblar üçgen biçimli, [003#keskin uçlu#], uçlar 1.5 mm dikencikli, genellikle içe katlanmış, bazen (orman altında) yassıdır. Çiçeklenme Haziran-eylül aylarında; [001#çiçek durumu tepecik#], ışınsal veya disk şeklinde; [001#involukrum#] 1-1.2 (-2) cm geniş, beyaz [022#kaba tüylü#]; içte kalan [001#filariler#] kahverengi kenarlı, ucu kirpikli; [001#dilsi çiçekler#] yok veya ~20 adet, sarı veya soluk krem rengi, 4-8 (-10) mm; [001#tüpsü çiçekler#] 3-4 mm, olgunlaştıkça tabanda şişmeyen; bürgü [007#dikdörtgenimsi#], [003#sivri uçlu#], [001#tüpsü çiçekler#] kadar uzundur. Meyve sert kabuklu 1.75-2 mm, çıkıntılı; taççık tam kenarlı ve ~ 0.25 mm uzunluktadır. 0-1800 m yüksekliklerde; toprak yığınları, kuru çayırlıklar, taşlık ve çakıllıklar, yol kenarları, demiryolları ve ekilmemiş tarlalarda doğal gelişim gösterirler.Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Anthemis

Taksonomi

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Anthemis tinctoria L.
Cota tinctoria (L.) J. Gay

İngilizce
Golden Chamomile

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:211

Greyish;green or whitish perennial, sparsely or densely covered with adpressed tomentose pubescence, sometimes almost glabrous. Stems branching from near base, ± erect, 20-45(-60) cm, branches 1-headed. Leaves 2-3-pinnatisect (secondary segments of lower leaves often bearing as many as three pairs of lobes), oblanceolate or obovate in outline, 1-5 cm, primary segments 3-5-paired, lanceolate or linear-lanceolate, 5-15 x 1'5-5 rnm, margin divided into 3-7 pairs of triangular, acute, spinulose-tipped lobes c. 1'5 mm, generally strongly infolded but sometimes (in woodland forms) remaining flat. Capitula radiate or discoid. Involucre 1-1'2(-2) cm broad, sparsely or densely white-tomentose; inner phyllaries brown-margined, ciliate at apex. Ligules when present c. 20, yellow or pale cream, 4-8(-10) mm. Disc flowers 3-4 mm, not inflated at base at maturity. Palea oblong, acuminate, as long as disc flowers. Achenes 1'75-2 mm, ± distinctly ribbed; corona entire, c. 0·25 mm.

Yararlanılan ana kaynak

Anthemis Yunancada `çiçek` anlamına gelen anthos (ἄνθος) kelimesinden türetilmiştir.

Tinctoria: Latincede `boyamak, boyamak için kullanılan` anlamına gelen tingo kelimesinden türetilmiştir; türün boya yapımında kullanılabildiğini işaret etmektedir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Anthemis tinctoria hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı