DDbtn
PicPathCrithmum maritimum

Deniz teresi

(Deniz rezenesi, Kişgil, Kaya Koruğu)

Deniz teresi - Crithmum maritimum [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez

50 cm boylanabilen, demetler halinde gelişen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde dallanmış, [022#tüysüz#], dumanlı, düz ve yuvarlak çok inceden inceye kabarık çizgilidir. Alt yapraklar üçgen biçimli, 18 x 15 cm, [007#derin tüysü veya iki derin tüysü#]; dilimler keskin [007#şeritsi-eliptik#], etli, silindirik veya biz şeklinde, 13 x 250 x 10 mm; üst sap yaprakları alttakilere benzer ancak daha küçük, sapı daha kısa ve kınlıdır. Çiçeklenme Temmuz-Ekim ayları arasında; çiçek durumu birleşik şemsiye, ışınlar 10-30, ± eşit; [026#brakte#] 5-12, en çok 11 x 2 mm, meyve zamanı geriye bükülmüş; [026#brakteol#] 6-8, en çok 4 x 2 mm, meyve zamanı geriye bükülmüş; çiçek sapı 1.25-6 mm; ikincil şemsiyelerde çiçekler 10-20; [006#taç yapraklar#] sarımsı yeşil renktedir. Meyve yumurta biçimli veya dikdörtgenimsi, 4 x 2-6 x 4 mm, [022#tüysüz#]; boyuncuk tabanı koniktir. Deniz kenarlarında, kayalar ve uçurumlarda yetişirler.Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez


Genel görünüm

Yaprak

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page 367

Branched, glabrous, glaucous, tuft-forming perennial up to 50 cm with terete very finely ridged stems. Lower leaves triangular-deltoid, up to 18 x 15 cm, 1-2-pinnate; ultimate segments linear-elliptic, fleshy, terete or subulate, 13 x 250 x 10 mm; upper cauline leaves similar, smaller, with short, sheathing petioles. Rays 10-30, ± equal. Bracts 5-12, up to 11 x 2 mm, reflexed in fruit. Bracteoles 6-8, up to 4 x 2 mm, reflexed in fruit. Pedicels 1,25-6 mm. Flowers 10-20 per umbellule; petals yellowish-green. Fruit ovoid-oblong, 4 x 2-6 x 4 mm, glabrous. Stylopodium conical. Fl. 7-10. Seaside rocks and cliffs. Throughout Europe on Atlantic shores, Mediterranean and Black Sea coasts; Macaronesia.

Yararlanılan ana kaynak

Crithmum cinsinin adı Yunancada `arpa` anlamına gelen κριθη (krithe) kelimesinden türetilmiştir; tohumlarının arpa tohumlarına benzerliğine işaret eder.

Maritimum {Latince}: deniz-kıyı-sahilden gelen, -e ait olan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Crithmum maritimum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı