DDbtn
PicPathHeliotropium hirsutissimum

Aygün çiçeği

(Bambulotu, Siğilotu, Bozot, Akrepotu)

Aygün çiçeği - Heliotropium hirsutissimum [ Karaburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

Tek yıllık, bütünüyle yaygın tüylerle kaplı, otsu bir türdür. Gövde çatallanarak dallanmıştır. Yapraklar [007#yumurtamsı, yumurtamsı-mızraksı#], [003#küt uçlu#], nadiren [003#sivrimsi#], genellikle 15-30 mm, nadiren daha uzunca, her zaman saplıdır. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; çiçek kurulu [002#talkım#], çok çiçekli, başlangıçta çok yoğun, sonraları daha gevşek ve uzunca; [006#çanak#] sapsız, 3.5 mm, loblar hemen hemen mızraksı, [003#keskin uçlu#], meyve dönemi ± yarı-dik; [006#taç#] 5 mm, yaprağının üst geniş kenarı belirgin, yuvarlak, 5-6 mm çapta; [006#tepecik#] çökük, yastık şekilli; [006#boyuncuk#] ~ 0.5 mm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, küçük, [022#tüysüz#] ve yüzeyi yoğun [022#siğilli#]dir. Deniz seviyesi ile 2200 m yükseklikler arasında; tarlalar, tarla kenarları, döküntü topraklar, çakıl toprak yığınlarında gelişim gösterir.Karaburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Heliotropium

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Tomurcuk

Çiçek kurulu

Çiçek

Diğer/Detay

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Heliotropium hirsutissimum Grauer

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:254

Annual, covered throughout with ± patent hairs, especially on calyx. Stem divaricately branched. Leaves ovate to ovate-lanceolate, obtuse, rarely subacute, usually 15-30 cm, rarely longer, distinctly petiolate. Cymes many-flowered, very dense at first, becoming laxer and elongated later. Calyx sessile, 3·5 mm, lobes narrowly lanceolate, acute, ± erecto-patent in fruit. Corolla 5 mm, limb distinct, rotate, 5-6 mm diam. Stigma squat; cushion-shaped, style c. 0·5 mm. Nutlets glabrous, densely tuberculate. Fl. 5-10. Fields and field margins, waste ground, gravel banks, s.l-2200 m.

Yararlanılan ana kaynak

Hirsutissimum Latincede `kaba tüylü/yünlü/saçlı` anlamına gelen hirsutus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Heliotropium hirsutissimum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı