DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Heliotropium europaeum

Bambulotu

(Siğilotu, Bozot, Akrepotu, Aygün Çiçeği)

Bambulotu - Heliotropium europaeum [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2015 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2015 © Serdar Ölez

40cm boylanabilen, yarı çalımsı, bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövde basık, yumuşak tüylerle kaplı ve yaygın dalıdır. Yapraklar 1.5-9cm uzunlukta, 1-3cm genişlikte, yumurta şeklinde, ucu küt, yeşil veya yeşilimsi-gri renkli, 35mm uzunlukta ve almaşık dizilimlidir. Yaprak sapı genellikle yaprak ayasının yarısı kadardır. Çiçek kurulu yoğun salkımlıdır. Çiçekler 3-4mm çapta, beyaz ve ortası sarı renktedir. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında olur. Taşlı yamaçlar ve tarlalarda, 0-1400m irtifalarda yetişir. Toprak üstü kısımlarının antimikrobiyal etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. Taze dal ve yaprakları hayvan yemi olarak tüketilir.Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Heliotropium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Heliotropium europaeum L.

İngilizce
European Heliotrope

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Heliotropium europaeum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı