DDbtn
PicPathSarcopoterium spinosum

Aptestbozan

(Çeti)

Aptestbozan - Sarcopoterium spinosum [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Kümeler oluşturarak yayılan, 75 cm kadar boylanabilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde kabukları gümüş renginde ve tüylüdür. Yapraklar dikdörtgen şekilli, kenarları düz, veya 3-5 loblu, kenarları içe kıvrıktır. Çiçek çanak yaprakları yeşil, genellikle kenarları beyaz, stigmalar kırmızıdır. Çiçeklenme Mart ayında gerçekleşir. Meyveler küre şeklinde, sarımsı kahverengidir. Taşlı yüzeylerde, makiliklerde 1-1000m irtifalarda yayılış gösterir. Gövde kabuklarında saponin karışımı maddeler bulunur ve şeker hastalığına karşı kullanılır. Uzun kökleri nedeni ile erezyonla mücadelede yaygın olarak kullanılır.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Sarcopoterium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Sarcopoterium spinosum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı