DDbtn
PicPathScolymus hispanicus

Şevketibostan

(Sarı Diken, Altın Dikeni, Çetmi, Sarıcakız )

Şevketibostan - Scolymus hispanicus [ Yukarı Gökdere / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Yukarı Gökdere / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

70 cm boylanabilen, iki yıllık veya çok yıllık, gür, piramidal formlu, otsu bir türdür. Gövdeler seyrek örümcek ağsı yüzeyli, yoğun dallanmış, iğne dikenli ve dişli kanatlıdır. Yapraklar [007#yumurtamsı veya uzun dikdörtgenimsi#], [007#sığ tüysü bölmeli#] veya derin dişli ve iğne dikenlidir. Çiçeklenme sıklıkla Haziran-Ağustos nadiren Eylül ayları arasında; [001#involukrum#] 1-1.5 (-2) cm geniş; [001#filariler#] seyrek [022#havlı#], [007#mızraksı#], [003#keskin uçlu#]; [006#taç#] dış kısmı beyaz [022#tüylü#]; kapcık uca doğru daralmıştır. Meyveler sert kabuklu, 3-5 mm; [001#papus#] 2-4 sert kıllıdır. Deniz seviyesi ile 1600 m arası yüksekliklerde; bozulmuş alanlar, yol kenarları ve nadas alanlarında doğal yayılım gösterir.Yukarı Gökdere / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Scolymus

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Scolymus hispanicus L.
Scolymus grandiflorus Desf.

İngilizce
Common Goldenthistle

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:624

Sparsely arachnoid biennial or perennial, up to 70 cm, densely branched, bushypyramidal. Stems with interrupted spiny-dentate wings. Leaves ovate to oblonglanceolate, pinnatifid to deeply toothed, spiny. Involucre 1~F5(-2) cm broad; phyllaries sparsely pubescent, lanceolate, acute. Corolla white-hairy on outside. Paleae narrowed towards apex. Achenes 3-5 mm. Pappus of 2-4 bristles. Fl. 6-8 (-9). Waste land, roadsides, fallow fields, s.I.-1600 m. Described from Italy, Sicily and S. France.

Yararlanılan ana kaynak

Scolymus Yunancada `enginar` anlamına gelen skólymus kelimesinden türetilmiştir; bunun ise `sivri kazık` anlamına gelen skólop kelimesinden türetildiği sanılmaktadır.

Hispanicus {Latince}: İspanya`dan, İspanya`ya ait.


Etimoloji

Bu kaynaklar Scolymus hispanicus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı