DDbtn
PicPathCotinus coggygria

Boyacı Sumağı

(Peruk Ağacı, Duman Ağacı, Peruklu Sumak)

Boyacı Sumağı - Cotinus coggygria [ A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

3 m boylanabilen, kışın yaprak döken, yuvarlak tepeli bir çalıdır. Gövde gri ve çatlaklıdır. Yaprak genişçe [007#eliptik-ters yumurtamsı#], 3-8 × 2.5-6 cm, her iki yüz veya en azından eksenden uzaklaştıkça gri [022#havlı#]; taban [020#yuvarlağımsı veya genişçe kamamsı#], tam kenarlı, uç kısım [003#yuvarlağımsı veya girintili#], yanal damarlar 6-11 çift; yaprak sapı ~3.5 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Haziran aylarında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#], [022#havlı#]; çiçek sapı 7-10 mm; çiçek yaklaşık 3 mm çapta; [006#çanak#] [022#tüysüz#], loblar yumurtamsı-üçgen biçimli, yaklaşık 1.2 × 0.8 mm; [006#taç yapraklar#] yumurtamsı-mızraksı, 2-2.5 × 1 mm; [027#ercik#] yaklaşık 1.5 mm; [027#başcık#] yumurta biçimli, [027#sapçık#] boylarına eşit; disk 5 loblu, eflatunumsu kahverengi; [006#boyuncuk#] 3 adettir. Meyvelenme Mayıs-Ekim arası; meyve tek çekirdekli, etli, eğik [007#ters yumurtamsı#], sert damarlı, 4-5 x 3-4 mm ve [022#tüysüz#]dür. Deniz seviyesi ile 1300 m yükseklikler arasında; makilikler, çalılıklar ve ormanlık alanlarda gelişim gösterirler.A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Sapindales
            └—Anacardiaceae
              └—Cotinus

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Çiçek kurulu
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cotinus coggygria Scop.
Cotinus arenarius F.A.Barkley
Cotinus cinereus (Engl.) F.A.Barkley
Cotinus velutinus (Engl.) F.A.Barkley
Rhus cotinus L.
Rhus laevis Wall. ex G.Don

İngilizce
European Smoketree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Bu kaynaklar Cotinus coggygria hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı