DDbtn
PicPath
Erodium cicutarium

İğnelik Otu

(Leylek iğnesi, Dönbaba, Çoban İğnesi)

Erodium cicutarium [ Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

40 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Yapraklar tüysü birleşik; dip yaprakların yaprakçıkları [007#yumurtamsı - dikdörtgenimsi#], 4-10 mm, [007#derin tüysü bölmeli#] veya tam kenarlı veya birkaç dişli dilimli; sap yaprakların yaprakçıkları 1-2 [007#derin tüysü bölmeli#]; [005#stipül#] genellikle yumurtamsıdır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; [006#çanak yapraklar#] 4-5 mm, meyve zamanı 7 mm´ye kadar; kılçık 0.2-0.5 mm, genellikle 1 veya daha fazla uzun terminal sert kıllı; [006#taç yapraklar#] yumurtamsı, üst üste gelmeyen, açık mor veya pembe, [006#çanak yapraklar#]ın 1.5-2 katı büyüklüktedir. Meyvelenme Temmuz-Ekim ayları arasında; meyve [008#yarılan (şizokarp)#], uzun gagalı, 5´e bölünen, her bölüm 1 tohumlu; gaga meyve 2.5-3.5 cm; [008#merikarp#] ~5 mm, spiral burulmuştur. 0-1800 m yüksekliklere kadar; kumlu topraklar, kayalık, orman, tarla ve çalılıklarda doğal olarak yetişmektedir.Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Geraniaceae
              └—Erodium

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Çiçek

Meyve

Alt yaprak

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Erodium cicutarium (L.) L'Hér. ex Aiton

İngilizce
Redstem Stork'S Bill

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Erodium cicutarium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı