Abuzambak

Datura inoxia

(Boru Çiçeği, Tüylü Tatula, Akzambak)

Abuzambak (Datura inoxia), yaz başından sonbahar sonlarına kadar trompet şeklinde büyük beyaz çiçekler açar. Çiçekler özellikle geceleri çok hoş kokar. Gövde çalımsı şekilde büyür, tipik olarak 0.5-1,5 metre yüksekliğe ulaşır. İçerdiği toksinler nedeniyle bitkinin tüm kısımları tehlikeli seviyede zehirlidir; buna karşın geleneksel tıpta bazı tedaviler için kullanıldığı belirtilmektedir.
Yeni gözlem bildirKaraburun / İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez


Morfoloji

30-200 cm boylanabilen tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövde veya tüysüz ve dallanmıştır. Yapraklar 18 x 10 cm boyutlarda, şekilli, her iki tarafta grimsi-yeşil renkte, , kenarlar geniş dalgalı veya düz ve saplıdır. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; çiçekler huni biçiminde; 12 cm kadar; beyaz renkli ve 20 cm kadar uzundur. Meyve kapsül yapıda, 4-5 cm çapta küresel, üzerinde 4 yarıklı, sarkık, yoğun -, 10 mm boyda dikenlerle kaplıdır.

Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesine yakın yüksekliklerde; doğal sınırlar, hendekler, molozlar ve kumsallarda gelişim gösterirler. Sıcak iklimleri sever, soğuğa karşı dayanıksızdır. Güneşli yerlerde ve nemli, humusça zengin topraklarda iyi gelişir. Kışın kuruyan bitki çoğu zaman ilkbaharda yeniden köklerinden filizlenerek hızla büyür.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Datura inoxia Mill.
Sinonimler

- Datura inoxia
- Datura fastuosa
- Datura innoxia
- Datura metel
- Datura meteloides
- diğer sinonimler...
İngilizce

Pricklyburr

Etimoloji ve kısaltmalar

Standart yazar kısaltması olan Mill. kısaltması İskoç kökenli bir botanikçi olan Philip Miller´in (1691 - 1771) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Datura inoxia hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm