DDbtn
PicPathCucurbita maxima

Bal Kabağı


Bal Kabağı - Cucurbita maxima [ Sivrihisar / Eskişehir - Ağustos 2015 © Figen Balamur Uğur ]
Sivrihisar / Eskişehir - Ağustos 2015 © Figen Balamur Uğur

Tırmanıcı ve otsu bir türdür. Gövde gürbüz ve beyaz [022#kılçıklı#]dır. Yapraklar [007#böbrek veya daire şeklinde#], 15-25 cm, her iki yüzü [022#kılçıklı#], taban [007#kalpsi#], kenar tam kenarlı veya dişli, [003#küt uçlu#]; yaprak sapı 15-20 cm ve yoğun [022#kılçıklı#]; bıyıklar çok dallanmış ve hafifçe [022#kılçıklı#]dır. Çiçeklenme ve meyvelenme Nisan-Ekim ayları arasında; çiçek sapı 10-20 cm, [022#kısa havlı#]; çanak tüp çan şeklinde, dilimler şeritsi-mızraksı, 18-20 mm, yoğun beyaz [022#kılçıklı#]; [006#taç#] borumsu, dilimler geriye bükülmüş, yumurtamsı-daire şeklinde, 2-3 cm, kenar sert damarlı, [003#küt uçlu#]; [006#ercik#] 3; [006#sapçıklar#] içbükey, 5-7 mm, hemen hemen [022#tüysüz#] veya tabanda [022#kısa havlı#]; [006#başcık#] içbükey; [006#ovaryum#] yumurta biçimli; [006#boyuncuk#] kısa; [006#tepecik#] 2 parçalıdır. Meyve kısa saplı, şekil, boyut ve renk açısından değişken; tohumlar yassı, kenar küt veya şeritlidir.Sivrihisar / Eskişehir - Ağustos 2015 © Figen Balamur Uğur


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Violales
            └—Cucurbitaceae
              └—Cucurbita

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cucurbita maxima Duchesne
Cucurbita maxima Duchesne var. turbaniformis Alef.

İngilizce
Winter Squash

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Cucurbita maxima, Flora of China, 7 Temmuz 2019, http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=3&taxon_id=200022619

Plants climbing. Stem robust, white setose. Petiole 15-20 cm, densely setose; leaf blade reniform or orbicular-reniform, 15-25 cm, both surfaces setose, base cordate, margin almost entire or dentate, apex obtuse. Tendrils usually many fid, slightly setose. Male pedicel 10-20 cm, puberulent; calyx tube campanulate; segments linear-lanceolate, 18-20 mm, densely white setose; corolla tubular; segments reflexed, ovate-orbicular, 2-3 cm, margin rugose, apex obtuse; stamens 3; filaments connivent, 5-7 mm, almost glabrous or puberulent at base; anthers connivent. Ovary ovoid; style short; stigmas 2-lobed. Fruiting pedicel short, cylindric, not angular-sulcate, apex not enlarged; fruit variable in shape, size, and color. Seeds compressed, margin obtuse or marginate. Fl. and fr. Apr-Nov.

Yararlanılan ana kaynak
Kabak Yetiştiriciliği

İleri okuma kaynağı


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Astrantia maxima
YıldızcaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı