DDbtn
PicPathSolanum dulcamara

Sofur

(İt Üzümü)

Sofur - Solanum dulcamara [ Eymir Gölü / Ankara - Ağustos 2015 © Serdar Ölez ]
Eymir Gölü / Ankara - Ağustos 2015 © Serdar Ölez

2 m kadar boylanabilen, sürünücü/tırmanıcı, çok yıllık bir bitkidir. Gövde tüysüz, [022#havlı#] veya yoğun [022#ülgerli#]; toprağa yakın kısımları odunsu, kalan kısımlar yeşildir. Yapraklar tüylü veya tüysüz, saplı, [007#yumurtamsı - mızraksı#] şekilli; yaprak ayası 3-12 x 2-6 cm; sap kısmı girintili; [003#keskin uçlu#] veya ucu aniden [003#sivri#]len; taban [007#kalpsi#] veya [007#kesik#]; sıklıkla tam kenarlı, nadiren tabanda karşılıklı bir veya iki lobludur. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu salkım; [006#çanak#] 2-3 mm, dişler üçgen biçimli; [006#taç yaprak#] menekşe rengi, 10-15 mm, loblar mızraksı-üçgen biçimli, geriye doğru kıvrımlı, her biri 2 yeşil benekli; [006#ercik başı#] 5 mm, altın sarısı renktedir. Meyve üzümsü, parlak kırmızı, yumurta biçimli-küremsi, 7-10 mm çaptadır. Deniz seviyesi ile 2300 m yükseklikler arasında; göl kenarlarında, bataklıklarda, kuru dere yataklarında, çit kenarlarında doğal gelişim gösterebilir.Eymir Gölü / Ankara - Ağustos 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Solanum

Taksonomi

Çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Solanum dulcamara L.

İngilizce
Climbing Nightshade

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Solanum ilk olarak S.nigrum için Pliny the Elder tarafından kullanılmış; Sol Latincede güneş anlamına gelir [Güneşin bitkisi]; Solamen Latincede teselli anlamına gelir, bazı türlerinin narkotik özelliklerine atıfta bulunur.


Etimoloji

Bu kaynaklar Solanum dulcamara hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Solanum americanum
İtüzümü

Solanum angustifolium
Saraç İtüzümü

Solanum rantonetti
Çılgın KızManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı