DDbtn
PicPath
";Ateş Çiçeği

Salvia splendens


Salvia splendens [ Kuğulu Park / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez ]
Kuğulu Park / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez
90 cm kadar boylanabilen çok yıllık otsu bir türdür. Gövde köşeli, tabanda odunsu, üstte körpe/otsudur. Yaprak , 2.5-7 × 2-4.5 cm, geneli , dışa doğru , taban veya ± , kenar testere dişli, ; sap 3-4.5 cm ve dür. Çiçeklenme Mart - Ekim arasında; çiçek durumu , 2-6 çiçekli, 20 cm; yumurtamsı, kırmızı, - , tomurcuk aşamasında çiçeği saran; çiçek sapı 4-7 mm, kırmızı -; kırmızı, çan şeklinde, çiçekte yaklaşık 1.6 cm in çiçek, sonrasında 2 cm, kırmızı , damarlar ; açık parlak kırmızı, 4-4.2 cm, ; düz, biraz içbükey, dikdörtgenimsi, 8-9 × 4 mm; üstten kısa; yaklaşık 5 mm; yaklaşık 1.3 cm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, küçük, koyu kahverengi, elipsoid, yaklaşık 3.5 mm, uç kısım düzensiz olarak katlanmış, orta damar kanatlıdır. Tohumlar Ocak-Mart aylarında ekilir; 20-22 derecede 7-14 günde çimlenir.
Yeni gözlem bildirKuğulu Park / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez


Gözlemler

.
  • Kuğulu Park / Ankara
    Eylül 2015 © Serdar Ölez

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Lamiales
Lamiaceae
Salvia
Splendens

Etimoloji

Salvia Latincede 'kendini iyi ve sağlıklı hissetmek, sağlık, iyileşmek' anlamına gelen salvere sözcüğünden türetilmiştir; ayrıca salus 'sağlık, refah, refah veya kurtuluş' anlamındadır; bitkinin iyileştirici özelliklerine atıfta bulunur.
Splendens {Latince}: güzel, gözalıcı.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Salvia splendens Sellow ex Roem....
Sinonimler (Tam liste)

- Fenixanthes splendens (Sellow ex...
- Jungia splendens (Sellow ex Schult.)...
- Salvia brasiliensis Spreng.
- Salvia colorans Benth.
- Salvia issanchou auct.
İngilizce

Scarlet Sage

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı