DDbtn
PicPathSalvia splendens

Ateş Çiçeği


Ateş Çiçeği - Salvia splendens [ Kuğulu Park / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez ]
Kuğulu Park / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez

90 cm kadar boylanabilen çok yıllık otsu bir türdür. Gövde köşeli, tabanda odunsu, üstte körpe/otsudur. Yaprak [007#yumurtamsı-üçgen#], 2.5-7 × 2-4.5 cm, geneli [022#tüysüz#], dışa doğru [022#salgılı tüylü#], taban [020#kesik#] veya ± [020#yuvarlağımsı#], kenar testere dişli, [003#ucu sivri#]; sap 3-4.5 cm ve [022#tüysüz#]dür. Çiçeklenme Mart - Ekim arasında; çiçek durumu [002#salkım#], 2-6 çiçekli, 20 cm; [026#brakte#] yumurtamsı, kırmızı, [003#ucu kuyruksu çıkıntılı#] - [003#sivri#], tomurcuk aşamasında çiçeği saran; çiçek sapı 4-7 mm, kırmızı [022#salgılı tüylü#]-[022#ülgerli#]; [004#çanak#] kırmızı, çan şeklinde, çiçekte yaklaşık 1.6 cm in çiçek, sonrasında 2 cm, kırmızı [022#salgılı tüylü#], damarlar [022#ülgerli#]; [004#taç#] açık parlak kırmızı, 4-4.2 cm, [022#havlı#]; [004#üst dudak#] düz, biraz içbükey, dikdörtgenimsi, 8-9 × 4 mm; [004#alt dudak#] üstten kısa; [004#sapçıklar#] yaklaşık 5 mm; [027#konnektif#] yaklaşık 1.3 cm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, küçük, koyu kahverengi, elipsoid, yaklaşık 3.5 mm, uç kısım düzensiz olarak katlanmış, orta damar kanatlıdır. Tohumlar Ocak-Mart aylarında ekilir. 20-22 derecede 7-14 günde çimlenir.Kuğulu Park / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Salvia

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Salvia splendens Sellow ex Roem....
Fenixanthes splendens (Sellow ex...
Jungia splendens (Sellow ex Schult.)...
Salvia brasiliensis Spreng.
Salvia colorans Benth.
Salvia issanchou auct.

İngilizce
Scarlet Sage

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Salvia Latincede 'kendini iyi ve sağlıklı hissetmek, sağlık, iyileşmek' anlamına gelen salvere sözcüğünden türetilmiştir; ayrıca salus 'sağlık, refah, refah veya kurtuluş' anlamındadır; bitkinin iyileştirici özelliklerine atıfta bulunur.

Splendens {Latince}: güzel, gözalıcı.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Salvia aethiopis
Habeş Adaçayı

Salvia aytachii
Ay Şalbası

Salvia cryptantha
Anadolu Halısı

Salvia forskahlei
Dolma Yaprağı

Salvia hypargeia
Siyah Ot

Salvia microphylla
Küçük Yapraklı Adaçayı

Salvia sclarea
Misk adaçayı

Salvia sp.
Adaçayı

Salvia verticillata
Dadırak

Salvia viridis
İbikli Adaçayı

Salvia wiedemannii
SultantacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı