DDbtn
PicPathTypha angustifolia

Dar Yapraklı Saz Otu

(Kedi Kuyruğu, Berdi Otu)

Dar Yapraklı Saz Otu - Typha angustifolia [  -  ©  ]
- ©

Göller, hendekler, bataklıklar ve ıslak yerlerde gelişen, 3m’ye kadar boylanabilen, çok yıllık, iri yapılı su üstü otsu bir bitkidir. Yaprak ayaları 4-8 mm enindedir. Dişi ve erkek çiçekleri aynı eksende ayrı başaklar durumunda toplanmıştır. Başak olgunlaştığında 13-37 cm boyunda, 1,3-2 cm çapında, koyu tarçın kahverengisi renkli, pulları ipliksi, uçları yumurtamsı-kaşıksı biçimli ve koyu kahve renklidir. Düz, ince, uzun ve dayanıklı yaprakları hasır ve zembil örmekte kullanılır. Kökleri patates gibi haşlanarak tüketilebilir.- ©


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Typhales
            └—Typhaceae
              └—Typha

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Typha angustifolia L.
Typha angustifolia L. var. calumetensis Peattie
Typha angustifolia L. var. elongata (Dudley) Wiegand

İngilizce
Narrowleaf Cattail

Diğer adlandırmalar

Angustifolia Latincede `dar` anlamına gelen `angustus` kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen `folium` kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Typha angustifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Araucaria angustifolia
Brezilya Çamı

Elaeagnus angustifolia
İğde Ağacı

Fraxinus angustifolia
Sivri Meyveli Dişbudak

Lavandula angustifolia
LavantaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı