DDbtn
PicPath
Dipsacus laciniatus

Fesçi Tarağı

(Uyuz Otu)

Dipsacus laciniatus [ Eymir Gölü / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez ]
Eymir Gölü / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez

2 m boylanabilen, iki yıllık, otsu bir Türdür. Gövdesi dik ve iğne dikenlidir. Sap yaprakları tabandan [007#bitişik#], derin loblu veya [007#sığ tüysü bölmeli#], kenarlar kıl uçlu dikenli, altta ana eksen boyunca iğne dikenlidir. Çiçeklenme Temmuz-Eylül ayları arasında; [001#çiçek durumu tepecik#] yumurta biçimli veya silindirik, 4-6 (-7) x 3-4 cm; [001#involukrum#] [026#brakte#]leri düzensiz, 3-6 (-9) cm, mızraksı, yayılı veya yukarı doğru yükselen, nadiren çiçek kurulunu aşan; [001#çiçek tablası#]ndan çıkan [026#brakte#]ler uzun dikenli, çiçeklerden uzun, en üsttekiler diğerlerinden genellikle çok daha uzunca ve tutam halinde; çiçekler beyaz veya soluk pembe renklidir. 50 - 1800 m yükseklikler arasında; yol kenarları, toprak yığınları, tarlalarda doğal gelişim göstermektedir.Eymir Gölü / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Dipsacaceae
              └—Dipsacus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Sürgün

Alt yaprak

Üst yaprak

Tomurcuk

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Detay/Diğer
TEHDİTE YAKIN
NEAR THREATENED

Bu türün neslinin yakın gelecekte doğada tükenme riski mevcuttur.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Dipsacus laciniatus L.
Dipsacus microcephalus Martrin-Donos
Dipsacus pseudosylvestris Schur

İngilizce
Cutleaf Teasel

Diğer adlandırmalar

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page:583

Stout biennial with spiny stems up to 2 m. Cauline leaves connate at base, deeply lobed to pinnatifid, margin bristly-spinose, spiny on underside of leaf, at least on margin. Capitula ovoid to cylindrical, 4-6(-7) x 3-4 em. Involucral bracts unequal, 3-6(-9) em, lanceolate, spreading to ascending, rarely exceeding capitula. Receptacular bracts with long apical spine, exceeding flowers; those at top of capitulum usually very much longer than others and forming a 'tuft'. Flowers white or pale pink. PI. 7-9. Roadsides, banks, fields, 50-1808 m.

Yararlanılan ana kaynak

Dipsacus cins adı Yunancada `susuzluk` anlamına gelen dipsa kelimesinden türetilmiştir; tabandan birleşik karşılıklı sap yapraklarının kupa şeklini alması, yağmur ve çiğ sırasında bu kupaya su dolmasına atıfta bulunur.

Laciniatus Latincede `yırtık, saçaklı, karışık` anlamına gelen lacer kelimesinden türetilmiştir; sıklıkla yaprak kenar yapısına işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Dipsacus laciniatus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı