DDbtn
PicPathSetaria viridis

Yeşil Tilki Kuyruğu

(Yeşil Kirpi Darısı)

Yeşil Tilki Kuyruğu - Setaria viridis [ Çankaya / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez

70(-100) cm boylanabilen, kümeler halinde gelişen, tek yıllık, [041#istilacı#] bir türdür. Gövdeler 3-7 mm çapta dik ve içi boştur. Yapraklar [007#şeritsi-mızraksı#], yassı, [022#tüysüz#] veya her iki yüzü [022#kabarcıklı-cılız tüylü#], taban [020#yuvarlağımsı veya kesik#], kenarlar [022#az pürüzlü#], [003#sivri uçlu#]; [012#dilcik#] 1–2 mm; kın [022#tüysüz, kabarcıklı veya cılız tüylü#], kenarları yoğun kirpiklidir. Çiçeklenme Mayıs-Ekim aylarında; çiçek kurulu [002#birleşik salkım#] yoğun, genellikle silindirik, genellikle yukarı doğru incelen, 1–24 cm, dik veya hafifçe sarkık, çok sayıda [011#başak#]lı; [011#başakcıklar#] eliptik-dikdörtgenimsi, 2–2.5 (–3) mm, [003#küt uçlu#], 3–7 (–25) sert kıllı; kıllar yeşil, kahverengi veya eflatun, 4–12 mm; [011#alt kavuz#] başakcığın 1/4–1/3 kadar uzun, [003#küt uçlu#] veya nadiren [003#keskin uçlu#]; [011#üst kavuz#] eliptik, başakcık kadar uzun, alt [011#başakçık bürgüsü (dış)#] başakcık kadar uzun; alt [011#başakçık bürgüsü (iç)#] [011#dış başakçık bürgüsü#]nün 1/3´i kadar; üst [011#başakçık bürgüsü (dış)#] soluk yeşil, dikdörtgenimsi, inceden inceye noktalı, sert damarlı ve [003#küt uçlu#]dur. 1000 m kadar yüksekliklerde; kültür alanları ve nemli mera ve bahçelerde sıklıkla rastlanır.Çankaya / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Cyperales
            └—Poaceae
              └—Setaria

Taksonomi

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Setaria viridis (L.) P. Beauv.

İngilizce
Green Bristlegrass

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Setaria viridis, Flora of China, 7 Temmuz 2019, http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200026279

Annual. Culms tufted, erect or geniculate, up to 70(–150) cm tall, 3–7 mm in diam. Leaf sheaths glabrous to papillose-pilose, margins densely ciliate; leaf blades linear to linear-lanceolate, flat, glabrous or papillose-pilose on both surfaces, base subrounded or subtruncate, margins scabrous, apex acuminate; ligule 1–2 mm. Panicle dense, usually cylindrical, usually tapering upward, 1–24 cm, erect or slightly nodding, branchlets bearing several spikelets each subtended by 3–7(–25) bristles; axis pilose or pubescent; bristles green, brown or purple, 4–12 mm. Spikelets elliptic-oblong, 2–2.5(–3) mm, obtuse; lower glume 1/4–1/3 as long as spikelet, obtuse or rarely acute; upper glume elliptic, as long as spikelet, lower lemma equal to spikelet; lower palea about 1/3 as long as lemma; upper lemma pale green, oblong, finely punctate-rugose, obtuse. Fl. and fr. May–Oct. 2n = 18. Hill slopes, roadsides, grassy waste places.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Setaria viridis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Setaria glauca
Sıçansaçı

Salvia viridis
İbikli AdaçayıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı