DDbtn
PicPathUmbilicus horizontalis

Kalaba


Kalaba - Umbilicus horizontalis [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez

10-50 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir türdür. Gövdeler dik ve [022#tüysüz#]dür. Dip yapraklar [007#dairemsi-kalkansı#], 2-5 (-10) cm çapta, tırtırlı kenarlı; üst yapraklar [007#şeritsi#] ve dişlidir. Çiçeklenme Nisan-Mayıs ayları arasında; çiçek durumu [002#salkım#], tabandan basit veya dallanmış; çiçekler yatay yayılı veya sarkık; çiçek sapı 0.5-2 (-2.5) mm; [006#çanak yapraklar#] 1-1.5 mm; [006#taç#] yeşilimsi-beyaz, bazen kırmızı uçlu, 5-7 mm, borumsu veya testi biçiminde; taç lobları genişçe mızraksı veya yumurtamsı, [003#keskin uçlu#], tüp kısmının ~1/4´ü kadar boydadır. 50-900 m arası yüksekliklerde; çayırlıklar, toprak yığınları, kireçtaşı kaya çatlakları, ağaç kütük gövdelerinde yetişirler.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez


Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page:213

Erect glabrous perennial; stems sip:1ple, 10-50 em. Basal leaves orbicularpeItate, 2-5(-10) cm diam., crenate; upper leaves linear, dentate. Inflorescence racemose, simple or branched at the base. Flowers spreading horizontally or drooping; pedicels 0'5-2(-2,5) mm; sepals 1-1'5 mm; corolla greenish-white sometimes tipped with red, 5-7 mm, tubular or urceolate; lobes broadly lanceolate to ovate-acute, c. 1/4 the length of tube. FI. 4-5. Grassy banks, limestone rock crevices, tree trunks, 50-900 m. 1. Flowers usually horizontally spreading; corolla usually tubular, lobes lanceolate var. horizontalis 1. Flowers drooping; corolla usually urceolate, lobes ovate var. intermedius

Yararlanılan ana kaynak


Umbilicus horizontalis alttür tanı anahtarı

çiçekler genellikle yatay olarak yayılı; taç genellikle borumsu, loblar mızraksı

var. horizontalis

çiçekler sarkık; taç genellikle testi biçiminde, loblar yumurtamsı

 
var. intermedius


Tanı anahtarı

Horizontalis {Latince}: yatay anlamındadır; sıklıkla bitki gelişiminin dikey değil yatay yönde ilerlediğine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Umbilicus horizontalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cotoneaster horizontalis
Taş Elması

Cupressus sempervirens var horizontalis
Akdeniz Dallı ServiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı