DDbtn
PicPathPaliurus spina-christi

Karaçalı

(Garkad, Çalıdikeni, Sincandikeni, Karadiken, İsadikeni)

Karaçalı - Paliurus spina-christi [ Dikmen Köyü / Beypazarı / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez ]
Dikmen Köyü / Beypazarı / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez

2-4 m boylanabilen, kışın yaprağını döken, sık dallı, iğne dikenli, dağınık tepeli, çalı veya ağaççık formlu bir türdür. Dallar parlak iğne dikenli, dikenler sivri ve çentiklidir. Yaprakları almaşık dizili, [007#yumurtamsı#], ± ince testere dişli, [022#tüysüz#], yaprak sapının 2-4 katı kadar uzunluktadır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçek kurulu [002#talkım#], seyrek; [006#çanak yapraklar#] [022#tüysüz#]dür. Meyveler önceleri sarı-yeşil, sonraları açık kahverengi renkte, kuru görünümlü, merkezdeki kanatla birlikte 2-2.5 çm çaptadır. Deniz seviyesinden 1400 m yüksekliklere kadar; derin dağ geçitleri, nehir yatakları, açıklıklar ve döküntü alanlarda doğal gelişim gösterirler. Kurak topraklarda iyi gelişim gösterdiğinden erozyonla mücadelede; dikenli olduğu için canlı çit yapımında kullanılmaktadır; meyve ve yapraklarından tıpta çeşitli şekillerde yararlanılmaktadır.Dikmen Köyü / Beypazarı / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rhamnales
            └—Rhamnaceae
              └—Paliurus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Paliurus spina-christi Mill.
Rhamnus paliurus L.

İngilizce
Jeruselem Thorn

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:2 Page:523

Spiny shrub, 2-4 m, with arching branches. Leaves ovate, ± serrulate, glabrous, herbaceous, 2-4 x as long as petiole. Cymes lax. Sepals glabrous. Fruit 2-2'5 em across, including the usually undulate equatorial wing. Fl. 5-7. Gorges, river valleys, clearings and waste places, s.I.-1400 m.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Paliurus spina-christi hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı