DDbtn
PicPath
";Erik Ağacı

Prunus sp.


Prunus sp. [ Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez
Bütün dünyadaki erik çeşitlerinin sayısı, 2.000`den, Türkiye`de doğal olarak gelişen veya yetiştirilen çeşitlerin sayısı ise 200`ün üstündedir.
Yeni gözlem bildirDikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


Gözlemler

.
  • Dikmen Vadisi / Ankara
    Mayıs 2014 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Can erikleri ve Japon erikleri ılıman iklimleri severken Avrupa kökenli erikler soğuk iklimleri daha çok sever. Bu nedenle can ve Japon erikleri geç donlardan zarar görür. Tüm erik türlerinin düşükte olsa soğuklama ihtiyacı vardır. Can ve Japon eriklerine 1 ay 7 derecenin altında soğuklama yeterken Avrupa erikleri için en az 2 ay soğuklama gerekir. Toprak yönünden fazla seçici değillerdir. Derinliği az topraklarda da yetişebilirler. Kireçli toprakları tolere edebilirler. Erik fidanları 5-6 metre arayla dikilir ve bazı türlerin verim alması için tozlayıcıya ihtiyacı vardır. Erik kökleri yüzeye yakındır. Bu nedenle toprağı derin sürmeye gelmez. Erikler yıllık yağış miktarı 750 mm yi geçen yerlerde sulanmadan da yetişebilir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Rosales
Rosaceae
Prunus
Sp.

Etimoloji

Prunus {Latince}: erik ağacı.
sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Diğer bilgiler

  1. Erik türleri, Çamlık Fidancılık, (http://camlikfidancilik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4:erik-fidan&catid=1:fidanlar&Itemid=2)


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.