Erik Ağacı

Prunus sp.


Bütün dünyadaki erik çeşitlerinin sayısı, 2.000`den, Türkiye`de doğal olarak gelişen veya yetiştirilen çeşitlerin sayısı ise 200`ün üstündedir.
Yeni gözlem bildirDikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Can erikleri ve Japon erikleri ılıman iklimleri severken Avrupa kökenli erikler soğuk iklimleri daha çok sever. Bu nedenle can ve Japon erikleri geç donlardan zarar görür. Tüm erik türlerinin düşükte olsa soğuklama ihtiyacı vardır. Can ve Japon eriklerine 1 ay 7 derecenin altında soğuklama yeterken Avrupa erikleri için en az 2 ay soğuklama gerekir. Toprak yönünden fazla seçici değillerdir. Derinliği az topraklarda da yetişebilirler. Kireçli toprakları tolere edebilirler. Erik fidanları 5-6 metre arayla dikilir ve bazı türlerin verim alması için tozlayıcıya ihtiyacı vardır. Erik kökleri yüzeye yakındır. Bu nedenle toprağı derin sürmeye gelmez. Erikler yıllık yağış miktarı 750 mm yi geçen yerlerde sulanmadan da yetişebilir.

Sınıflandırma

Kısa kısa...

 1. Erik türleri, Çamlık Fidancılık, (http://camlikfidancilik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4:erik-fidan&catid=1:fidanlar&Itemid=2)

Etimoloji ve kısaltmalar

Prunus {Latince}: erik ağacı. sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Prunus sp. hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm