DDbtn
PicPathGlaucium flavum

Gündürmelalesi

(Sarı Boynuzlu Gelincik, Sarı Haşhaş, Çorakotu, Deniz Gelinciği)

Gündürmelalesi - Glaucium flavum [ Karaburun / İzmir - Temmuz 2016 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Temmuz 2016 © Serdar Ölez

30-50 cm boylanabilen, iki veya çok yıllık, özellikle sahil kesimlerinde rastlanılan otsu bir bitkidir. Gövde düz, tüysüz veya [022#siğilli#]dir. Tabandaki yapraklar loblu, uç lobu büyük kenar lobları aşağı doğru küçülen, tüylü bölmeli, dilimler dalgalı ve dişli; gövde yaprakları sapı kavrayan/saran, yuvarlak veya [003#küt uçlu#], dilim uçları [003#dikensi#]dir. Çiçeklenme Mayıs–Temmuz ayları arasında gerçekleşir; [006#taç yaprak#]lar genellikle sarı, nadiren kırmızımsı veya kırmızımsı-açık mor renkte; dişi organ yoğun kabarcıklı ve [022#siğilli#]dir. Baklamsı meyve 15-25 cm (ayırt edici özellik), düz veya yay gibi bükülmüş, genç meyveler [022#kabarcıklı#], olgunlar pürüzsüzdür. Genellikle deniz seviyesine yakın yüksekliklerde ve deniz kenarında veya kara içlerine doğru akarsulu vadi tabanlarında görülür.Karaburun / İzmir - Temmuz 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Papaverales
            └—Papaveraceae
              └—Glaucium

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Glaucium flavum Crantz

İngilizce
Yellow Hornpoppy

Diğer adlandırmalar

Glaucium Yunancada `grimsi yeşil, deniz yeşili` anlamına gelen glaukos kelimesinden türetilmiştir.

Flavum Latincede `sarı renkte` anlamına gelen flavus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Glaucium flavum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Glaucium corniculatum
Boynuzlu Gelincik

Linum flavum
Kaba çimitManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı