DDbtn
PicPath
Tragopogon porrifolius

Tekesakalı

(Yemlik, Rumeli Yemliği)

Tragopogon porrifolius [ Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

40-125 cm boylanabilen, iki veya tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, basit veya ortadan itibaren dallanmış, [022#tüysüz#] veya hafifçe [022#kaba tüylü#]dür. Dip ve alt sap yaprakları [007#mızraksı-şeritsi#], 15-40 × 0.3-0.7 cm, sıklıkla kısmi dalgalıdır. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında; [001#çiçek durumu tepecik#]; çiçek kümesi sapı şişik; [001#involukrum#] 4-5 cm, meyvelenme sırasında 8 cm çapta; [001#involukrumu#] oluşturan pulsu yapraklar 7-8 adet; [012#dilcik#] menekşe rengidir. Dışta kalan sert kabuklu meyveler 3.7-4.5 cm; gövdedekiler soluk kahverengi, kavisli, 1.4-1.6 mm çaptadır; gaga (dar uç kısım) beyazımsı, 2-2.5 cm, narin, pürüzsüz, uç kısım şişik; [001#pappus#] tablası [022#kaba tüylü#]; [001#pappus#] kirli beyaz, 2.7-3.7 cm uzunluktadır. 700-2000 m yüksekliklerde, kayalık yamaçlarda, makiliklerde, yol kenarlarında ve tarlalarda doğal gelişme gösterir.Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tragopogon

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Tragopogon porrifolius L.

İngilizce
Salsify

Diğer adlandırmalar


Tragopogon porrifolius alttürleri

subsp. australis

subsp. cupani

subsp. eriospermus | Bodur yemlik

subsp. longirostris | Helevan

subsp. macrocephalus


Tanı anahtarı

Bu kaynaklar Tragopogon porrifolius hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tragopogon buphthalmoides
YemlikManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı