DDbtn
PicPathSorbus umbellata

Beyaz Yapraklı Üvez


Beyaz Yapraklı Üvez - Sorbus umbellata [ İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez ]
İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez

6 m boylanabilen, seyrek dallı ve yapraklı, kışın yapraklarını döken çoğunlukla çalı formlu ağaçsı bir bitkidir. Gövde rengi açık gri, gençken pürüzsüz, olgunlukta ince çatlaklıdır. Yapraklar [007#dairesel, geniş yumurta veya geniş ters yumurta#] biçiminde, 3-7 x 2.5-6 cm, yaprağın uç kısmı [003#küt veya yuvarlakça#], dip tarafı [020#geniş yuvarlağımsı#], kenarları testere dişlidir. Çiçek durumu [002#yalancı şemsiye#], 8-20 çiçekli; çiçekler erdişi, beyaz; [006#taç ve çanak#] yapraklar 5 parçalı; [006#ercik#]ler 5-20 adet; [006#ovaryum#] 2-5 [034#karpelli#], 2 [034#tohum taslaklı#]dır. Meyve küresel, 6-16 mm çaplı, sarı kırmızı veya portakal renklidir. Anadolu`nun tamamında bol ışıklı, sığ ve taşlı yamaçlar üzerinde küçük kümeler halinde bulunur.İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Sorbus

Taksonomi

Yaprak

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Sorbus L. (Üvezler)
Türkiye'nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları-II, pp.424-440

İleri okuma kaynağı

Sorbus {Latince}: üvez ağacı.

Umbellata Latincede 'şemsiye/güneşlik' anlamına gelen umbella kelimesinden türetilmiştir; çiçek kurulu yapısına işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Sorbus umbellata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Sorbus aucuparia
Kuş Üvezi

Sorbus torminalis
Akçaağaç Yapraklı ÜvezManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı